;

Novinky

Světový den duševního zdraví: každých 40 vteřin si vezme život jeden člověk

10.10.2019 | Aktuality Všechny specializace

Letošní Světový den duševního zdraví, připadající na 10. října, se zaměřuje na problematiku sebevražd. Navzdory jejich klesající tendenci takto na světě každých 40 vteřin zemře jeden člověk.

Sebevraždy v číslech

Sebevražda je globálním jevem. Každý rok zemře v jejím důsledku celosvětově asi 800 000 lidí. Na každou dokonanou sebevraždu navíc připadá dalších 20 pokusů o to, vzít si vlastní život. Sebevraždy se vyskytují napříč věkovými skupinami. Jsou celosvětově druhou hlavní příčinou úmrtí mezi mladými lidmi ve věku 15–29 let. V roce 2016 představovala sebevražda 1,4 % všech úmrtí na světě a to z ní činilo 18. hlavní příčinu úmrtí.

Prevence

Sebevraždy a sebevražedné chování mají vážné dopady na rodiny, přátele, kolegy, komunity i společnost jako celek. Sebevraždám lze zabránit. Na individuální, komunitní a národní úrovni se pro to dá udělat hodně. Tento den tak má poskytnout příležitost všem stranám, které se otázkami duševního zdraví zabývají, hovořit o své práci. A také o konkrétních krocích, které je třeba udělat pro to, aby se péče o duševní zdraví každého člověka stala běžnou praxí po celém světě. Světová federace mentálního zdraví (WFMH) se proto letos u příležitosti Světového dne duševního zdraví soustředí právě na prevenci sebevražedného chování.

Domácí statistiky

  • V České republice má počet sebevražd dlouhodobě klesající tendenci (i přes určitá krátkodobá období růstu).
  • Nejnižší počet sebevražd v posledních deseti letech byl zaznamenán v roce 2016 (1 316), nejvyšší pak v roce 2012 (1 647 úmrtí).
  • Tendenci ukončit život vlastní rukou mají více muži než ženy. Například v letech 2012–2016 připadalo na jednu ženskou sebevraždu 4,4 tohoto úmrtí u mužů.
  • Nejčastějším způsobem dobrovolné smrti je oběšení.
  • Nejfrekventovanější dobou pro sebevraždu jsou jarní měsíce, naopak nejméně lidí takto umírá v prosinci.
  • Nejčastěji si lidé sahají na život v pondělí.

Slovenská republika

  • Na Slovensku počet sebevražd v roce 2018 oproti předcházejícímu roku stoupl z 506 na 533 osob.
  • Také na Slovensku si častěji berou život muži než ženy.
  • Nejčastěji zde takto zemřou lidé ve věku 50­–59 let.
  • Od roku 2014 mají stoupající tendenci sebevražedné pokusy mezi pravidelně zaměstnanými lidmi. V roce 2018 dokonce o 23 pokusů převýšily počet mezi nezaměstnanými.

Pořádající organizaci WFMH letos podpoří také Světová zdravotnická organizace (WHO), Mezinárodní asociace pro prevenci sebevražd (IASP) a Asociace pro globální mentální zdraví (UGMH).

(jan)

Zdroje:

  1. World Mental Health Day 2019: focus on suicide prevention. 10 October 2019. Online https://www.who.int/news-room/events/detail/2019/10/10/default-calendar/world-mental-health-day-2019-focus-on-suicide-prevention.
  2. WHO: Mental health. Suicide data. https://www.who.int/mental_health/prevention/suicide/suicideprevent/en/.
  3. Sebevraždy. Český statistický úřad. Dostupné na https://www.czso.cz/csu/czso/sebevrazdy_zaj.
  4. Počet samovrážd meziročne vzrástol. 18. 7. 2019. Dostupné na Národné centrum zdravotnických informácií. http://www.nczisk.sk/Aktuality/Pages/Pocet-samovrazd-medzirocne-vzrastol.aspx.

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 20.04.2025

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři