;

Novinky

Technologie ve zdravotnictví pro rok 2021: co říkají experti

17.03.2021 | E-health Všechny specializace

Rok 2020 byl pro zdravotnictví nepochybně velkou výzvou; pandemie zvýšila tlak na zdravotnický systém, který už tak postrádal zaměstnance i finance. Jedním z důsledků situace je i větší zájem o moderní technologie. Přinášíme novinky, které by se ve zdravotnictví mohly uplatnit.

Umělá inteligence pro zpracování enormního množství dat

Akutní potřeba správně diagnostikovat, léčit a obecně zvládat onemocnění covid-19 vedla k bezprecedentnímu celosvětovému sdílení znalostí a zkušeností a lze očekávat, že tento trend se bude rozšiřovat. Nástroje pro analýzu dat řízené umělou inteligencí (AI) umožňují vytěžit z velkého množství dat a informací denně generovaných zdravotnickými zařízeními maximum užitku pro klinickou praxi či výzkum. Předpokládá se, že zvýšený zájem bude také o řešení zprostředkovaná umělou inteligencí, integrovaná do běžných pracovních činností a v reálném čase, která podporují klinická rozhodnutí. Půjde o významnou součást poskytování lepší zdravotní péče s lepšími finančními výstupy vedoucí k větší spokojenosti pacientů i lékařů, jimž částečně ubere administrativní úkony.

Online a distanční zdravotnictví

Pandemie přinesla také posun směrem k tzv. telemedicíně – telefonickým konzultacím či videokonzultacím – a také třeba častějšímu využívání dodávek léčiv až do domu. Rozvoj této „digitální“ a distanční primární zdravotní péče bude pokračovat i nadále. Budeme nuceni hledat nové způsoby, jak si poradit např. s izolací pacientů bez kompromisů v úrovni poskytované péče.

Monetizace telezdravotnictví

Telezdravotnické služby během tohoto roku potvrdily, že jsou nezbytným nástrojem pro udržení kontinuální zdravotní péče. Zpeněžení, např. formou předplatného nebo jednorázových poplatků, umožní mimo jiné investovat do zpracování zpětné vazby s cílem zlepšit služby pro pacienty a personalizovat je.

Data – klíč ke kvalitnější zdravotní péčí

Nemocniční, ale především národní či oblastní zdravotní systémy budou nuceny adaptovat efektivnější způsoby zpracovávání a sdílení dat mezi jednotlivými organizacemi. Například v Británii vytváří digitální prostředí na principu „jeden pacient – jeden záznam“, který má lékařům usnadnit přístup k důležitým informacím o dané osobě bez ohledu na to, kde nebo v jaké formě jsou uloženy. Absence zabezpečeného uniformního digitálního přístupu k pacientovým datům totiž může vést k odkladu léčby, prodloužení čekací doby nebo na druhé straně přepracování zdravotníků. V řadě případů mohou být pro pacienta přesná a dostupná data o něm téměř život zachraňující. Komplexní náhled na nemocného pak může přinést zkvalitnění poskytované péče.

Data a vakcinace

Zabezpečení a sdílení přesných a podstatných dat patří mezi základní předpoklady proočkování populací jednotlivých států. Odborníci doporučují společný standardizovaný monitorovací systém vypracovaný ve spolupráci se všemi, kteří se na procesu distribuce vakcín až k jednotlivcům podílejí. To umožní sledovat dodávky vakcín, identifikovat, kdo dostal doporučené dávky vakcíny, vyjasnit specifika vakcinace subpopulací a skrze farmakovigilanci sbírat a analyzovat data o bezpečnosti a účinnosti vakcín.


(mir)

Zdroj: 2021 healthtech predictions – the experts have their say. 21 December 2020. MED-TECH Innovations. News. Dostupné na https://www.med-technews.com/medtech-insights/digital-in-healthcare-insights/2021-healthtech-predictions-–-the-experts-have-their-say/.

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pátek 22.11.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři