Telemedicína posouvá zdravotnictví do nové éry
Elektronizace zdravotnictví je v české legislativě ukotvena v podobě zákona č. 325/2021 Sb., o elektronizaci zdravotnictví, již od srpna 2021. K nastartování nové etapy vztahu pacient–lékař paradoxně přispěla pandemie covidu-19.
Účinnost zákona o elektronizaci zdravotnictví bude nabíhat postupně v letech 2022 až 2025. Zákon umožňuje používání plnohodnotné elektronické dokumentace a zabezpečenou výměnu dat mezi zdravotnickými zařízeními. Také povoluje přístup ke zdravotnické dokumentaci pacientům a jimi definovaným osobám. Třebaže se proces teprve rozbíhá, již dnes lze například využívat zkušeností, které byly získány v souvislosti s pandemií.
Výhodné pro všechny
Pandemie koronaviru si prakticky vynutila výrazné rozšíření distančních konzultací ohledně zdravotního stavu mezi pacientem a praktickým lékařem nebo ambulantním specialistou. Na situaci reagovaly i zdravotní pojišťovny. Operativně zavedly výkony, které problematiku distančních konzultací řešily. Tyto výkony jsou ovšem nyní v rámci pominutí důvodů, jež k jejich zavedení vedly, rušeny, což není úplně rozumné. Takto získané zkušenosti lze totiž využít i v běžném provozu zdravotnických zařízení. Telemedicína, tedy poskytování lékařských služeb na dálku, může zlepšit dostupnost a flexibilitu zdravotní péče, zvýšit spokojenost pacientů a snížit zatížení zdravotnického personálu.
Podle pravidel
Před plnohodnotnou implementací telemedicíny do běžných zdravotnických procesů bude samozřejmě potřeba nastavit jasná pravidla. Poskytovatel zdravotní péče využívající telemedicínu je povinen jednoznačně identifikovat pacienta, o provedeném vyšetření udělat záznam do zdravotní dokumentace dle platného zákona a zároveň vytvořit zdravotní zprávu lékaře. Dále je nutné pro takto ošetřeného klienta zajistit navazující péči, aby nedocházelo k narušení kontinuity diagnostiky a léčebného procesu. Zároveň je třeba vyřešit finanční hodnocení a úhradu takto poskytovaných služeb.
Elektronická komunikace
Také elektronickou komunikaci s pacienty (elektronická žádanka, SMS a e-mailové notifikace, zasílání výsledků vyšetření, elektronické objednání na odběrové místo atd.) lze v nějaké formě přizpůsobené běžnému provozu využívat i nadále. Tyto komunikační kanály jsou pak vhodné třeba i pro informování pacientů o možnostech preventivních programů a podobně.
(nov)
Zdroj: Kurka P. Zkušenosti s telemedicínou by bylo chybou nevyužít. 6. 4. 2022. Medical Tribune. Dostupné na https://www.tribune.cz/medicina/zkusenosti-s-telemedicinou-by-bylo-chybou-nevyuzit/.Foto: Pixabay.com