;

Novinky

Telemedicína u vážně nemocných dětí snižuje riziko přidružených komplikací

16.06.2022 | E-health Všechny specializace

Sledování pacientů na dálku v kombinaci se standardními návštěvami u lékaře signifikantně snížily riziko rozvoje dalších onemocnění u dětí se závažnými diagnózami. To jsou výsledky nové studie vědců z University of Texas Health Science Center v Houstonu.

Děti s komplikovanými zdravotními stavy, které mohou zahrnovat genetická onemocnění, poruchy krmení nebo opožděný vývoj, vyžadují intenzivní péči a multidisciplinární přístup. Často jsou také závislé na výživových sondách nebo tracheostomii.

 

 

Vědci v randomizované klinické studii zkoumali, jaký vliv bude mít zařazení telemedicínských návštěv na jejich zdravotních stav. Do studie, která probíhala v letech 2018 až 2020, zařadili celkem 422 pacientů. Polovina pacientů dostávala standardní péči během návštěv na klinice. Druhé polovině pak byly nad rámec standardní péče poskytnuty telemedicínské služby.

Pacienti, kterým byla navíc poskytována péče na dálku, měli o 99 % nižší pravděpodobnost, že budou v souvislosti se svým onemocněním potřebovat další péči ve zdravotnickém zařízení než pacienti s konzervativní léčbou na klinice.

„Zpočátku jsme měli obavy vídat děti na dálku místo osobních návštěv na naší klinice,“ říká autor studie docent Ricardo Mosquera, který je dětským pneumologem. „Většina z těchto pacientů měla zavedenou výživovou sondu nebo tracheostomii, takže jsme netušili, jak to půjde. Naše zjištění jsou ale velmi slibná. Myslím, že je příjemné vědět, že telemedicínské schůzky fungují. Není vždy nutné brát vysoce rizikové pacienty přímo na kliniku,“ komentuje výsledky studie.

Dodává, že snížení kontaktních návštěv vysoce rizikových dětí je důležité zejména v současné situaci, kdy kromě sezónních respiračních nemocí stále hrozí riziko nákazy koronavirem. Vyzdvihuje také možnost rychlého posouzení stavu dítěte a upravení léčby během telemedicínských sezení.

Zároveň ovšem Ricardo Mosquera zdůrazňuje, že telemedicínská péče nemůže zcela nahradit osobní návštěvy lékaře. „Některé návštěvy budou muset zůstat osobní. K dosažení dobrých výsledků ovšem nemusí být pacienti viděni lékařem pouze osobně. Pokud se vhodně nakombinují oba způsoby léčby, výsledky budou stejné, nebo dokonce lepší,“ vysvětluje.

 

(svat)

Zdroj: Study Finds Telemedicine Appointments Reduce Risk of Further Illness. 29. 9. 2021. Digital Health. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/research/6535-study-finds-telemedicine-appointments-reduce-risk-of-further-illness.

 Foto: Pexels.com

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pátek 22.11.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři