;

Novinky

Telemedicína v řečové terapii? Komerční aplikace mají jednu funkci, která znemožňuje diagnostiku na dálku

21.02.2022 | E-health Všechny specializace

Virtuální konference, svatby či telemedicína, to vše se stalo v „koronavirovém“ světě realitou. Přesto lékařská péče na dálku ještě nezvládne vyřešit úplně všechno. Co například?

Ve virtuálním světě představuje výzvu hlasová terapie. Kliničtí lékaři se totiž při hodnocení účinnosti léčby musí spoléhat na akustické záznamy hlasu. Mnoho telekonferenčních platforem však ve snaze eliminovat hluk a šum v pozadí zvuky zkresluje.

Zjistit, zda tyto populární platformy při použití pro telemedicínu dokážou zachytit zvuky dostatečně přesně na to, aby lékaři mohli úspěšně léčit a hodnotit pacienty s poruchami hlasu a řeči, se rozhodl vědec Bostonské univerzity Hasini Weerathunge. Ve spolupráci s dalšími odborníky otestovali pět platforem: Cisco Webex, Microsoft Teams, Doxy.me, VSee Messenger a Zoom.

Foto: Pexels.com

Foto: Pexels.com

Bez zvukotěsné kabiny

Kvůli pandemii se většina hlasových a logopedických terapií začala stále více přesouvat do online prostředí. Kliniky i lékaři se pokoušeli léčit na dálku, a vědci proto chtěli určit přesnost akustických opatření jednotlivých platforem. Ačkoli hlasoví terapeuti měli i před pandemií občas sezení s pacienty online, hodnocení účinnosti léčby bylo vždy prováděno při osobním setkání. Během takové návštěvy ordinace sedí pacient ve zvukotěsné kabině vybavené pro nahrávání řeči. Opakuje například samohlásky nebo čte krátkou pasáž textu, která odráží širokou škálu zvuků a pohybů úst. Záznamy pacientova hlasu jsou pak vyhodnocovány algoritmy, které měří akustické vlastnosti, včetně akustických korelací vnímané výšky a hlasitosti hlasu.

 

Potíž s vylepšováním zvuku

Osobní konzultace a následné hodnocení léčby se kvůli pandemii přesunuly do virtuálního formátu. A protože dosud nebyla nikdy zkoumána přesnost vyhodnocovacích postupů prováděných online, rozhodli se to vědci změnit. Ve zvukotěsné místnosti tým zaznamenal vzorky hlasů 29 pacientů ve věku 18–82 let, kteří měli různé řečové nebo hlasové diagnózy. Tyto nahrávky byly poté výzkumníkům přehrávány prostřednictvím externího reproduktoru přes telekonferenční platformy, což simulovalo rozhovory pacientů s lékaři online. Vědecký tým však zjistil, že každá platforma má svůj vlastní algoritmus vylepšení zvuku, který ovlivňuje jeho kvalitu. Zoom byla jediná platforma, která uživatelům umožňovala tyto funkce vypnout, což vědcům napomohlo otestovat původní zvuk platformy.

 

Velké rozdíly

Navzdory vylepšování zvuku vědci předpokládali, že schopnost měřit základní hlasovou frekvenci (výšku) a hlasovou intenzitu (hlasitost) prostřednictvím telekonferenčních platforem nebude významně ovlivněna. Zjistili ale, že všechny platformy užívané pro telekonference odvedly při mnoha měřeních potřebných pro přesné a klinicky smysluplné hodnocení hlasu špatnou práci. Ve srovnání s reálnými nahrávkami zde byl výrazný rozdíl. To mohly způsobit problémy s internetovým připojením nebo faktory ovlivňující, jak a kdy se zvuky přes platformy přenášejí, upřesnili vědci.

 

Opatrně s hodnocením

Bylo zjištěno, že dynamický rozsah vokální hlasitosti měřené při online lékařské konzultaci je velmi odlišný od živých nahrávek. Efekt platil dokonce i pro Zoom, kde mohli vědci zvuková vylepšení vypnout. Celkově si nejlépe vedla platforma Microsoft Teams – hlasová opatření byla na této platformě ovlivněna nejméně. Mnoho z hlasových metrik shromážděných z virtuálních platforem bylo klinicky významně odlišných od těch, které byly přijaty osobně. Hasini Weerathunge a jeho tým proto logopedické terapeuty využívající telemedicínu nabádají k velké opatrnosti při konečném hodnocení léčby pacientů. 

 

(nov)

Zdroj: Weerathunge H. R. et al. Accuracy of Acoustic Measures of Voice via Telepractice Videoconferencing Platforms. Journal of Speech, Language, and Hearing Research, 2021; doi: 10.1044/2021_JSLHR-20-00625. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6490:beware-using-telemedicine-for-voice-and-speech-therapy&catid=164:research.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pátek 22.11.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři