;

Novinky

Terapie středně těžké depresivní fáze s úpornou nespavostí

11. 8. 2020 | Kazuistiky Neurologie Psychiatrie Psychologie

Pacientkou je 53letá žena s nespavostí, úzkostí a trvale špatnou náladou, která byla hospitalizována na otevřeném psychiatrickém oddělení.

Osobní anamnéza

Pacientka se somatickou polymorbiditou trpí hypofunkcí štítné žlázy, arteriální hypertenzí a dyslipidemií a léčí se s diabetem mellitem 2. typu. Dlouhodobě má potíže s krční páteří, které jí způsobují bolesti hlavy. Jedná se o psychicky labilnější pacientku, která má za sebou suicidální pokus ve 14 letech. V dětství byla sexuálně zneužita.

Psychiatrická anamnéza

Po úmrtí manžela došlo u pacientky k rozvoji psychických obtíží kvůli špatnému vyrovnávání se s jeho smrtí, objevila se nespavost, úzkostné stavy a trvale špatná nálada a žena nebyla schopna vycházet z domu. Udávala nechutenství, píchání na prsou či bušení srdce. Při přijetí k hospitalizaci udávala, že předchozí 2 noci nespala vůbec.

Již v době rozvoje těchto obtíží pacientka začala užívat escitalopram v dávce až 20 mg denně, přechodně užívala rovněž alprazolam (až 2 mg denně) a kvůli nespavosti pregabalin a tiaprid (100 mg na noc). Dočasně a nepravidelně užívala mirtazapin (15 mg denně). Nespavost zhoršovala celkovou vyčerpanost a příznaky deprese.

Objektivní vyšetření

Pacientka byla při prvotním vyšetření vigilní, lucidní a orientovaná všemi kvalitami. Psychomotorické tempo bylo v normě, ovšem forie byla pokleslá do pásma lehké až středně těžké deprese. Při vyšetření byla zjištěna hypobulie a anhedonie, suicidální myšlenky ani tendence nebyly pozorovány. Hlavním problémem byla výrazná nespavost, trvající napětí a vnitřní neklid. U ženy byla diagnostikována středně těžká depresivní fáze s insomnií.

Léčba a její hodnocení

Sedm měsíců od objevení se obtíží byla pacientka hospitalizována. Se začátkem hospitalizace byl redukován a vysazen escitalopram, mirtazapin a tiaprid. Po normalizaci jaterních testů byla zahájena terapie agomelatinem. Dávka 25 mg denně měla efekt na spánek a částečné projasnění nálady. Po dvou týdnech léčby byla dávka zvýšena na 50 mg, což vedlo k dalšímu projasnění forie do normy. Terapie pregabalinem pokračovala beze změny.

Aktuální léčba je s ohledem na lékové interakce bezpečná a došlo díky ní k projasnění nálady i k úpravě poruch spánku a cirkadiánních rytmů. Pacientka je s terapií spokojena.

(pak)

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pátek 19.04.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři