Tiaprid v léčbě deliria – kazuistika
V periodiku Actas Españolas de Psiquiatría byla zveřejněna kazuistika 33letého pacienta, u něhož bylo při léčbě deliria využito benzamidové antipsychotikum tiaprid.
Polytraumatický pacient po autonehodě
Pacient byl přijat na jednotku intenzivní péče (JIP) s polytraumatem po dopravní nehodě. Muž byl intubován a k analgosedaci byl využit propofol a remifentanil. Vyšetření EEG dokumentovalo epileptický statis bilaterálně, který ustoupil po léčbě levetiracetamem a fenytoinem. Analgosedace byla následně změněna na midazolam a fentanyl. Na kontrolním EEG nebyla patrná epileptická aktivita, byly však zjištěny známky difuzní encefalopatie.
Delirium a vývoj farmakoterapie
Po deseti dnech hospitalizace na JIP bylo zahájeno vysazování analgosedace, ovšem u pacienta byla patrná agitovanost a známky hyperaktivního deliria špatně reagujícího na farmakoterapii. Pacient byl v této fázi léčby při vědomí, avšak nereagoval jednoznačně na stimuly a na své okolí. Příležitostná fixace pohledu nebyla jasně potvrzena, muž byl agitovaný a jeho pohyby nebyly cílené. Intravenózně mu byl podáván tiaprid (100 mg/6 hod.), risperidon (2 mg/12 hod.), sertralin (50 mg/24 hod.) a dle potřeby diazepam (5 mg). Po konzultaci s psychiatry byla medikace upravena na kontinuální intravenózní podávání tiapridu (600 mg na 500 ml fyziologického roztoku s rychlostí aplikace 21 ml/hod.) a v případě potřeby 2,5 mg haloperidolu každých 6 až 8 hodin. Na noc byl ponechán propofol, ostatní medikace byla vysazena.
Výsledky kontinuálního podávání tiapridu
Po 48 hodinách od úpravy medikace byl pacient výrazně klidnější, reagoval na okolí, rozeznával rodinné příslušníky a nebylo nutné, aby byl nadále upoután k lůžku. Jeho stav vyžadoval pouze podávání haloperidolu (1krát denně) a propofolu (na noc). Po 72 hodinách od změny medikace byl pacient klidný, orientovaný a spolupracoval s ošetřujícím personálem. Postupně přecházel na pevnou stravu a byl schopen se posadit. Podávání propofolu i haloperidolu bylo ukončeno.
Závěr
Prezentovaná kazuistika naznačuje účinnost tiapridu v léčbě deliria. Na základě těchto poznatků i díky svým vlastnostem by měl být tiaprid zvažován jako možný způsob léčby deliria.
(pak)
Zdroj: Calero-Mora C., Cano-Ruiz P., Gómez-Peinado A. Intravenous perfusion of tiapride in a case of treatment-resistant delirium. Actas Esp Psiquiatr. 2019; 47 (1): 35–36. Dostupné na: https://www.actaspsiquiatria.es/repositorio/21/117/ENG/21-117-ENG-33-6-716114.pdf.