Účinnost a bezpečnost perorální imunoterapie AR 101 u evropských dětí s alergií na arašídy
Vědecká studie ARTEMIS, jejíž výsledky byly uveřejněny v roce 2020 v periodiku Lancet – Child and Adolescent Health, zkoumala účinnost perorální biologické terapie AR 101 u pacientů s alergií na arašídy.
Úvod
Alergie na arašídy je hlavní příčinou anafylaktické reakce vyvolané potravinami. Alergie bývá diagnostikována v dětství, její prevalence stoupá celosvětově a nepředvídaná alergická reakce může být vyvolána při požití zcela minimálního množství proteinu arašídů. V managementu se doporučuje striktní odstranění alergenů z potravy a symptomatická akutní léčba po jejich požití. Slibnou léčbu představuje imunoterapie, která je založena na konzumaci zvyšujících se dávek alergenu a dosažení desenzibilizace prostřednictvím modulace imunitního systému.
Design studie
Jednalo se o randomizovanou multicentrickou dvojitě zaslepenou a placebem kontrolovanou studii fáze 3, která probíhala v 18 nemocnicích v 7 evropských státech. Účastníky studie byli adolescenti a děti ve věku 4–17 let s diagnózou alergie na arašídy. Probandi, u kterých se rozvinuly symptomy po podání 300 mg a méně arašídového proteinu (cca 1 jádro ořechu), byli zařazeni do studie. Účastníci byli náhodně rozřazeni do 2 skupin v poměru 3 : 1, z nichž jedna dostávala denně perorální imunoterapii AR 101 a druhá placebo. Během prvních 6 měsíců byly podávané dávky zvyšovány každé 2 týdny a dosažená dávka 300 mg byla udržována po dobu následujících 3 měsíců.
Výsledky
Po 9měsíční době léčby bylo primárním cílem studie zjistit počet probandů, kteří mohli konzumovat jednotlivou dávku 1 000 mg (kumulativní dávku 2 043 mg) arašídového proteinu bez rozvoje klinických alergických příznaků. Mezi další sledované cíle studie patřilo sledování bezpečnosti terapie (tzn. frekvence a závažnost nežádoucích účinků) a změny v kvalitě života pacientů, jež byla hodnocena pomocí dotazníků Food Allergy Quality of Life Questionnaires (FAQLQs) a Food Allergy Independent Measure (FAIM).V období od června 2017 do února 2018 bylo testováno 227 pacientů, z nichž 132 bylo zařazeno do studijní skupiny AR 101 a 43 do kontrolní skupiny s placebem. Na konci sledování 77 (58 %) probandů ze skupiny AR 101 tolerovalo 1 000 mg arašídového proteinu. V kontrolní skupině byla tolerance k danému množství nalezena pouze u jednoho probanda (2 %). Rozdíl v účinnosti léčby u obou skupin byl statisticky významný (p < 0,0001).
Nežádoucí účinky léčby byly pozorovány téměř u všech účastníků. Ve skupině AR 101 byla většina z nežádoucích účinků mírné (66 účastníků, 50 %) až střední (63 účastníků, 48 %) závažnosti, u jediného pacienta byl dokumentován závažný nežádoucí účinek (1 %). Ve skupině s placebem udávalo 24 účastníků mírné negativní účinky (56 %), 18 účastníků nahlásilo střední negativní účinky (42 %), závažný negativní účinek nebyl v této skupině nalezen.
Při hodnocení kvality života udávali účastníci ve věku 8–12 let ze skupiny AR 101 zlepšení, které se projevilo ve všech hodnocených doménách dotazníku FAQLQ. Navíc účastníci ze skupiny AR 101 a jejich opatrovníci pozorovali zlepšení v doménách dotazníku FAIM, zejména týkajících se vnímání pravděpodobnosti a následků těžkých alergických reakcí.
Závěr
Studie ukázala, že perorální imunoterapie AR 101 vedla u mladých pacientů k rychlé desenzibilizaci k arašídovému proteinu. Podávání AR 101 se vyznačovalo předvídatelným bezpečnostním profilem, který se zlepšoval s pokračující léčbou. Významným důkazem o účinnosti terapie byly údaje samotných pacientů i jejich opatrovníků o zlepšení kvality života spojené s alergií na arašídy.
(moa)
Zdroj: Hourihane, J. O. et al. (2020). Efficacy and safety of oral immunotherapy with AR101 in European children with a peanut allergy (ARTEMIS): a multicentre, double-blind, randomised, placebo-controlled phase 3 trial. The Lancet Child & Adolescent Health; doi: 10.1016/s2352-4642(20)30234-0. Dostupné na https://www.thelancet.com/journals/lanchi/article/PIIS2352-4642(20)30234-0/fulltext.