Účinnost léčby alkoholového abstinenčního syndromu kombinací tiapridu a karbamazepinu
Rozšířit znalosti o účinnosti, bezpečnosti a vedlejších účincích kombinace tiaprid/karbamazepin u pacientů s abstinenčním alkoholovým syndromem – to bylo cílem rozsáhlé multicentrické retrospektivní studie uveřejněné v European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience.
Úvod
Příznaky abstinenčního alkoholového syndromu (alcohol withdrawal syndrome, AWS) mohou být vysvětleny nerovnováhou mezi inhibičními a excitačními neurotransmitery, zejména snížením nervového přenosu zprostředkovaného pomocí kyseliny gamaaminomáselné (GABA) a zvýšením účinku glutamátu na NMDA receptorech v CNS či zvýšením účinku dopaminu. Zatímco patofyziologie AWS je dobře známa, jeho farmakologie je předmětem diskuzí. Pro střední až těžké příznaky AWS jsou lékem první volby v USA benzodiazepiny. Pro delirantní stavy při AWS býval používán jako lék první volby klomethiazol, který má podobně jako benzodiapeziny vynikající tlumicí účinky na agitované a agresivní pacienty. Nevýhodou zmíněných léků je však významný útlum dechového centra pacientů či možný vznik závislosti. Klomethiazol nebylo možné podávat ambulantně pro výraznou interakci s alkoholem.
Pro pacienty s AWS se jeví jako výhodná kombinace tiapridu a karbamazepinu. Karbamazepin (CBZ) je antiepileptikum s prokázanou účinností při léčbě epileptických křečí spojených s AWS, ale méně s jinými odvykacími symptomy. V klinických studiích byla účinnost karbamazepinu srovnatelná s fenobarbitalem, oxazepamem a klomethiazolem. Při redukci úzkosti a poruch spánku byla zjištěna jeho větší účinnost než u lorazepamu. Monoterapie CBZ není doporučena a mezi jeho nežádoucí účinky patří nauzea, pruritus, sedace a pocení, elevace jaterních enzymů a leukopenie.
Tiaprid (TIA) je atypické neuroleptikum nezávislé na adenylátcykláze, které selektivně blokuje dopaminergní D2- a D3-receptory, ale jeho afinita k dopaminergním D1- a D4-receptorům je nízká. Je prokázáno, že jeho aktivitu potencuje stimulace a senzibilizace receptorů. TIA je často užíván v terapii hyperkinetických poruch či u starších agitovaných či dementních pacientů. Jeho výhodou je, že neovlivňuje respirační centrum a nesnižuje vigilitu během léčby. Lze jej používat u AWS i v ambulantní praxi. Uvažuje se i o jeho efektu na psychovegetativní symptomy (tremor, hyperhidróza).
Zdůvodněním kombinace karbamazepinu a thiapridalu u pacientů s AWS je tedy kombinovaný efekt obou preparátů na křeče a psychovegetativní projevy bez zvýšeného rizika zneužití a předávkování. Této kombinace léků lze využít i u méně závažných nehospitalizovaných pacientů či u pacientů s definovaným onemocněním (například syndromem spánkové apnoe). Klinické studie zkoumající efekt kombinace TIA/CBZ u pacientů s AWS prokázaly již dříve stejnou účinnost ve srovnání s klomethiazolem či s diazepamem u ústupu abstinenčních projevů. Kombinace TIA/CBZ měla dokonce rychlejší efekt na kontrolu vegetativních projevů AWS.
Design a metodika studie
Do zmíněné studie bylo zahrnuto 5 nemocničních zařízení v Německu a Švýcarsku, která podávala kombinaci TIA/CBZ u celkem 540 pacientů s AWS. Závažnost příznaků AWS byla skórována podle škály CIWA-A, která umožňuje vyhodnocovat vývoj příznaků a efektivitu terapie odvykacího stavu. Střední zahajovací dávka činila 796 mg tiapridu a 543 mg karbamazepinu.
Výsledky
Analýzou výsledků byla zjištěna obecně dobrá tolerance obou léků. Symptomatologie odvykacích příznaků během terapie jednoznačně klesala. I když řada pacientů měla v minulosti pozitivní anamnézu deliria (n = 103) a epileptických křečí (n = 151), pouze minimální množství pacientů trpělo těmito stavy v průběhu podávání sledované farmakoterapie (delirium 8 pacientů, epileptické křeče 3 pacienti). Celkem 24 pacientů (4,4 %) přerušilo léčbu z důvodu neúčinnosti či změny medikace a pouze 15 pacientů (2,8 %) ukončilo terapii z důvodů nežádoucích účinků. Nebyl zaznamenán žádný případ maligního neuroleptického syndromu. Analýzou dat bylo prokázáno, že závažnější komplikace AWS byly častěji přítomny u mužů ve srovnání se ženami a u pacientů s opakovanými hospitalizacemi.
Závěr
V souladu s předchozími klinickými studiemi výsledky této práce prokázaly, že kombinace antikonvulziva karbamazepinu a antipsychotika tiapridu je účinnou a bezpečnou medikací pro léčbu alkoholového odvykacího syndromu.
(amo)
Zdroj: Soyka M. et al. Treatment of alcohol withdrawal syndrome with a combinationof tiapride/carbamazepine: results of a pooled analysis in 540 patients. Eur ArchPsychiatry Clin Neurosci. 2006 Oct; 256 (7): 395–401. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16917685.