;

Novinky

Umělá inteligence dermatologa nenahradí, ale zvyšuje šanci na správnou diagnostiku

6. 10. 2021 | E-health Všechny specializace

Dermatologie je lékařský obor, ve kterém se velmi razantně prosazuje umělá inteligence (AI). Dokazuje to narůstající počet nových algoritmů pro rozpoznávání kožních abnormalit a také publikovaných studií, které potvrzují jejich vysokou diagnostickou přesnost.

Vítěz souboje lékaře versus AI? Spolupráce


Melanomy se celosvětově řadí k nejčastějším zhoubným nádorům a jejich včasná diagnostika je klíčovým faktorem úspěšné léčby. Pandemie covidu-19 bohužel vedla v roce 2020 k odkládání návštěv lékařů a podle některých dermatologů může být účtem za zanedbanou prevenci až jedna pětina nediagnostikovaných melanomů.

 

Pandemie ovšem také naplno ukázala výhody telemedicíny a sílu moderních technologií založených na AI. Studie publikovaná v roce 2020 v časopise Nature přinesla důkazy, že AI se v přesnosti stanovení diagnózy lékařům nejenže vyrovná, ale mnohdy je dokonce i předčí. Přesto nelze říct, že by vyšla ze souboje s lékaři vítězně. Klinické vyšetření, biopsii a zkušenosti lékařů totiž v žádném případě nahradit nemůže. Spíše se ukazuje, že tyto nástroje zvyšují pravděpodobnost správné interpretace kožních nálezů a mohou významně pomoci lidem v samovyšetření kůže.

Google dohání silnou konkurenci

 

Technologický gigant Google si je dobře vědom toho, že lidé ročně zadají do vyhledávače více než deset miliard hesel týkajících se stavu nehtů, vlasů nebo kůže. Využil proto potenciálu AI k vývoji vlastní aplikace Derm Assist, která zdarma posoudí stav kůže a poskytne uživateli radu ohledně dalšího vhodného postupu. Aplikace navíc funguje pro všechny barvy kůže.

 

Další letos představenou aplikací je DermaScan australské společnosti Advanced Human Imaging (AHI), která umí identifikovat více než 588 kožních stavů ve více než 133 kategoriích. Aplikace stejně jako Derm Assist již obdržela evropskou značku CE jako uznávaný zdravotnický prostředek v EU. 

 

Průkopnickou aplikací se ovšem stala už v roce 2012 SkinVision, která podle referencí zůstává poměrně úspěšnou dodnes. Následovala ji aplikace maďarských vývojářů Emdee Skin, která byla navržena jak pro laiky, tak pro lékaře. Dvě verze nabízí rovněž aplikace Miiskin. Lékařům poskytuje podporu v jejich diagnostické rozvaze a pacientům umožňuje při pravidelné kontrole sledování změn na kůži.

 

Technologie Nomela nabízí aplikaci určenou především pro praktické lékaře, kterým slouží jako rychlý screeningový test pro rozlišení zhoubného melanomu od nezhoubných útvarů.

 

AI patří i přes pochybnosti budoucnost

 

Ačkoliv většina odborníků uznává přínos technologií založených na AI, způsob pořizování snímků pro diagnostické účely je pro některé z nich problematický. Poukazují na to, že fotografie z mobilních telefonů nezachytí jemné nuance, které jsou pro diagnostiku často určující. Vyhodnocení tak může pacienta zbytečně vyděsit nebo naopak falešně uklidnit.

 

Je proto jasné, že aplikace budou užitečné pouze tehdy, pokud budou spolehlivé, ale zároveň nepovedou uživatele k mylnému přesvědčení, že lékaře již nepotřebují. Když se k tomu přidá široká dostupnost všem vrstvám obyvatel a snadné používání v domácím prostředí, stanou se aplikace AI zásadní zbraní v boji proti zhoubným nádorům kůže.

 

(svat)

 

Zdroj: Emerging Trends: Skin Checking Algorithms. The Medical Futurist. 17. 6. 2021. Dostupné na

https://medicalfuturist.com/skin-checking-algorithms/.

 

Foto: SkinCancer.net

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pátek 26.04.2024

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři