Umělá inteligence pomáhá překonat stigma spojené s duševními problémy
Deprese je celosvětovým problémem se závažnými dopady na zdraví jedince i ekonomiku. Účinné nástroje pro screening tohoto onemocnění by lékařům usnadnily boj s jeho narůstající prevalencí. Japonsko ukazuje, jak lze pro detekci příznaků deprese úspěšně použít umělou inteligenci.
V současnosti je k dispozici mnoho dotazníků, které si kladou za cíl odhalit depresivní stavy, nicméně řada pacientů nemá kvůli obavám ze sociální stigmatizace odvahu odpovídat na některé otázky pravdivě. Systém strojového učení však dokáže odhalit psychickou nepohodu i bez podobných dotazníků. Japonští vědci zpracovali odpovědi více než 7 000 účastníků, které se týkaly sociodemografických dat, životního stylu a spánkových faktorů, bez dotazů na subjektivní stavy či pocity. Dále vytvořili model fungující na principech umělé inteligence (AI, artificial intelligence) vycházející z odhadů týmu 6 psychiatrů. S ním srovnali AI model predikující psychickou nepohodu vytvořený z údajů poskytnutých účastníky.
Umělá inteligence skóruje
Ukázalo se, že predikce týmu psychiatrů a AI modelu byly téměř shodné. U pacientů se závažnějšími psychickými potížemi byly předpovědi AI modelu dokonce přesnější než ty od psychiatrů.
Pomoc bez sociálního stigmatu
Zdá se tedy, že tento nově vyvinutý model dokáže snadno predikovat psychické potíže u mnoha osob bez nutnosti uvádět subjektivní data o jejich náladě či pocitech. To efektivně obchází obavy ze sociálního stigmatu, které se může na pracovišti či jinde ve společnosti objevit v souvislosti s duševními problémy jedince. Pomocí AI je zároveň eliminováno riziko nesprávných odpovědí na otázky ohledně nálady respondentů.
Včasný záchyt je klíčový
Ukazuje se, že screeningové nástroje, které od jednotlivců nevyžadují informace o jejich subjektivní náladě, mohou být velmi přesné, a tudíž lépe schopné identifikovat osoby, kterým by jinak nebyla poskytnuta odborná pomoc. Včasné intervence u depresí a souvisejících psychických problémů vedou zpravidla ke zmírnění průběhu onemocnění, což přináší důležité benefity nejen pro samotného pacienta, ale i celou společnost.
(mir)
Zdroje:
- Using Artificial Intelligence to Overcome Mental Health Stigma. Digital Health News. 29. 6. 2021. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6467:using-artificial-intelligence-to-overcome-mental-health-stigma&catid=164:research.
- Originální článek: Doki S., Sasahara S., Hori D. et al. Comparison of predicted psychological distress among workers between artificial intelligence and psychiatrists: a cross-sectional study in Tsukuba Science City, Japan. BMJ Open 2021; 11 (6): e046265; doi: 1136/bmjopen-2020-046265. Dostupné na https://bmjopen.bmj.com/content/11/6/e046265.
Foto: Pixabay.com