Umělá inteligence vybírá diabetikům cílenou léčbu
Léčba přizpůsobená na míru je v současnosti trendem, který hýbe moderní medicínou. Vědci nyní dokážou pomocí umělé inteligence zlepšit a zefektivnit výběr jednotlivých léků pro pacienty s diabetem 2. typu.
Zhruba každému desátému člověku na světě je během života diagnostikován diabetes mellitus 2. typu. Léčba se zaměřuje na stabilizaci hladin cukru v krvi a prevenci komplikací v podobě poruch zraku nebo poškození ledvin. U části pacientů je účinná pouze úprava životního stylu v kombinaci s monoterapií antidiabetiky. Část pacientů ovšem vyžaduje komplexní terapii, v jejímž rámci pacienti užívají více léků najednou.
Obecná doporučení nestačí
Pro méně zkušené lékaře může být rozhodnutí, kterou kombinaci léků pro konkrétního pacienta zvolit, obtížné a v takovou chvíli se opírají především o obecné doporučující postupy založené na důkazech. K tomu, aby se zvýšila šance volby té nejvhodnější kombinace léků, je zapotřebí znalostí velkého množství pacientských dat zahrnujících přesnou diagnózu, zvolenou terapii a výsledek léčby. Toho lze dosáhnout využitím modelů strojového učení, které jsou schopny analyzovat rozsáhlé množství informací.
Společnost Hitachi se sídlem v Japonsku, University of Utah Health a Regenstrief Institute vyvinuly novou metodu umělé inteligence, která provedla hlubokou analýzu elektronické zdravotnické dokumentace diabetických pacientů v Utahu a Indianě. Na základě této analýzy pak algoritmus určil vzorce léčby pacientů s podobnými charakteristikami. Tyto vzorce pak vědci mohou využít pro optimální stanovení léčebného plánu konkrétního pacienta.
Systém nejprve rozřadí pacienty s podobným průběhem nemoci do skupin a následně analyzuje jejich terapii v souvislosti s klinickými výsledky. Poté je schopen předpovědět výsledky léčby jednotlivých terapeutických postupů u konkrétního pacienta. Ve studii, jejíž dílčí výsledky byly publikovány v odborném časopise Journal of Biomedical Informatics, byl algoritmus schopen přiřadit vhodnou kombinaci léků více než 83 % pacientů.
Cílem této metody je pomoc při výběru nejvhodnější léčby u komplikovanějších pacientů a kontrola účinnosti předepsaných léků. Tím by mělo dojít ke zvýšení úspěšnosti terapie a celkové kvality života pacientů.
(svat)
Zdroj: Innovative AI Technology Aids Personalized Care for Diabetes Patients Needing Complex Drug Treatment. Digital Health News. 28. 3. 2022. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6665:innovative-ai-technology-aids-personalized-care-for-diabetes-patients-needing-complex-drug-treatment&catid=164:research.
Foto:Pexels.com