;

Novinky

Umělá inteligence zvyšuje přesnost ultrazvukové diagnostiky karcinomu prsu

08.07.2022 | E-health Všechny specializace

Časopis Nature Communications zveřejnil výsledky studie, která ukázala, že počítačový program může lékařům pomoci k přesnějšímu čtení ultrasonografických snímků prsou, čímž se zvyšuje pravděpodobnost určení správné a včasné diagnostiky karcinomu.

Při testování na 44 755 ultrazvukových snímků dokázala umělá inteligence zvýšit schopnost radiologů přesně identifikovat nádorová ložiska o 37 %. V souvislosti s tím se také o 27 % snížil počet provedených biopsií za účelem potvrzení diagnózy.

Ultrasonografie využívá k vytvoření snímků prsou v reálném čase vysokofrekvenční zvukové vlny, které prochází tkání. Ačkoliv se obecně nepoužívá pro screeningové vyšetření rakoviny prsu, slouží jako alternativa k mamografii nebo jako doplňující diagnostické vyšetření. Předností ultrazvuku je jeho nízká cena, větší dostupnost a absence ionizujícího záření. Je vhodný zejména pro mladší ženy s hustou žláznatou prsní tkání.

Tato zobrazovací metoda však vede také k mnoha falešným diagnózám rakoviny prsu, což v ženách pochopitelně vyvolává strach, a navíc je zatěžuje zbytečnými procedurami. Několik studií ukázalo, že velká část suspektních zhoubných nádorů prsou na základě ultrazvukových vyšetření se následnou biopsií nepotvrdí.

Vědecký tým z radiodiagnostického oddělení NYU Langone Health’s Perlmutter Cancer Center zkoumal využití umělé inteligence v rozsáhlé studii na vzorku 288 767 ultrazvukových snímků, které byly pořízeny od 143 203 žen léčených mezi lety 2012 a 2018 v NYU Langone Hospital.

V rámci studie byla k vytvoření samotného počítačového programu použita více než polovina ultrazvukových snímků prsou. Deset radiologů pak následně samostatně hodnotilo soubor 663 zobrazení, přičemž průměrná přesnost správné diagnózy byla 92 procent. S pomocí umělé inteligence se jejich průměrná přesnost v diagnostice rakoviny prsu zlepšila na 96 procent. Všechny diagnózy byly porovnány s výsledky biopsie tkáně.

„Naše studie ukázala, jak může být umělá inteligence prospěšná radiologům v posuzování ultrazvukových snímků. Odhalí totiž pouze skutečná ložiska nádorového bujení, čímž umožní vyhnout se zbytečné verifikaci diagnózy pomocí biopsie v případě benigních nádorů,“ říká jeden z investigátorů studie Krzysztof Geras, PhD.

Zároveň ovšem dodává, že bude potřeba vyzkoušet umělou inteligenci také v reálných podmínkách, a nikoliv pouze na hodnocení již hotových ultrazvukových snímků. V plánu je také vylepšit software tak, aby do analýzy zahrnul i genetickou zátěž a celkovou anamnézu pacientek.

Pokud účinnost strojového učení prokážou i další studie, může být ultrazvukové vyšetření v rámci screeningu karcinomu prsu mnohem efektivnějším nástrojem než doposud, a to především u žen s hustou prsní tkání.

 

(svat)

 

Zdroj:

 

  1. AI Tool Improves Accuracy of Breast Cancer Imaging. 27. 9. 2021. Digital Health. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/research/6533-ai-tool-improves-accuracy-of-breast-cancer-imaging.
  2. Shen Y., Shamout,F. E., Oliver J .R. et al.Artificial intelligence system reduces false-positive findings in the interpretation of breast ultrasound exams. Nat Commun 12, 5645 (2021). DOI https://doi.org/10.1038/s41467-021-26023-2. Dostupné na https://www.nature.com/articles/s41467-021-26023-2#citeas.

 

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 23.11.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři