;

Novinky

Úspěšná terapie deprese u pacienta s lymfomem

22. 2. 2021 | Kazuistiky Psychiatrie Psychologie

Zatímco se onkologické onemocnění zlepšovalo, psychický stav pacienta byl čím dál nepříznivější. Bupropion ale přinesl rychlou úlevu.

Anamnéza

Dvaapadesátiletý muž s psychiatricky nevýznamnou osobní i rodinnou anamnézou se začal v listopadu roku 2019 léčit s nonhodgkinským lymfomem na hematoonkologii. Během léčby se u něj rozvinul steroidní diabetes mellitus, který byl úspěšně kompenzován dietou. Lymfom se postupně dostal do remise s velkou nadějí na trvalé vyléčení, ale pacientův psychický stav se zhoršoval.

Rizikové faktory

Podávání prednisonu v rámci hematoonkologické léčby představovalo rizikový faktor pro vznik deprese.

Nynější onemocnění

Od prosince 2019 měl pacient projevy deprese – pocit beznaděje a smutku, uzavíral se do sebe. Také trpěl poruchami spánku, špatně usínal. Z tohoto důvodu byl indikován k farmakologické léčbě.

Vyšetření

Biochemické vyšetření krve bylo v normě, krevní obraz se měnil podle aktuálně podávané léčby. Glykémie kolísala nad normálními hodnotami, normalizovala se po ukončení léčby kortikoidy. Vzhledem k depresivním projevům bylo ještě v prosinci 2019 provedeno MRI vyšetření hlavy a zároveň lumbální punkce. Infiltrace centrálního nervového systému lymfomem se ale nepotvrdila.

Diagnózy

Depresivní porucha, nonhodgkinský lymfom klinického stadia II-A s postižením uzlin vlevo na krku a vlevo v nadklíčku s intenzivní onkologickou léčbou.

Předchozí léčba

Nejprve byla nasazena kombinace citalopramu 20 mg 1–0–0 a alprazolamu 0,25 mg 1–0–1. Od poloviny února 2020 pacient zaznamenal částečné zlepšení, které ale trvalo jen do března, kdy byla ukončena léčba lymfomu, a psychický stav muže se paradoxně zhoršil s obavou, že nebude schopný zvládat běžný život a že onemocnění může recidivovat. Léčba citalopramem a alprazolamem byla proto na konci března vysazena.

Léčba bupropionem

Po vysazení kombinace citalopramu a alprazolamu byl pacientovi nově indikován bupropion v dávce 150 mg 1–0–0. Po měsíci došlo k výraznému ústupu symptomů deprese, pacient se začal cítit lépe a na přelomu května a června obtíže zcela odezněly. Léčba měla být podávána ještě do konce roku 2020.

Závěr

Terapie bupropionem pacientovi vyhovovala, rychle účinkovala a byla výborně tolerována.

Komentář

Případ ukazuje pacienta s rozvojem deprese po oznámení diagnózy hematoonkologického onemocnění. Na rozvoji deprese se mohla podílet také léčba kortikoidy, jež jsou sice v léčbě lymfomu nezbytné, ale mohou mít vedlejší psychické nežádoucí projevy. První léčba citalopramem a alprazolamem úspěšná nebyla, ale bupropion pacientovi velmi vyhovoval a symptomy deprese potlačil.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Čtvrtek 25.04.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři