Užití v guaifenesinu v léčbě fibromyalgie
Kauzální příčina fibromyalgie není známa, v etipatogenezi je zvažována úloha mediátorů centrálního nervového systému či autonomního nervového systému, endokrinní vlivy a vlivy zevního prostředí nebo genetické faktory. Lze v její léčbě využít guaifenesin?
Fibromyalgie
Jako fibromyalgii označujeme chronický nezánětlivý bolestivý muskuloskeletální syndrom s charakteristickými rysy bolesti a bolestivými diagnostickými body s typickou lokalizací. Farmakoterapie fibromyalgie vychází z výše zmíněných patofyziologických představ. Jsou zkoušena farmaka ze skupin antidepresiv, selektivních i neselektivních inhibitorů noradrenalinu, selektivních inhibitorů serotoninu, anxiolytik, inhibitorů MAO (monoaminooxidázy), antiepileptik, NSA (nesteroidních antirevmatik), hypnotik, kortikosteroidů a myorelaxancií.Jedním z léků zkoušených k úlevě od muskuloskeletální bolesti u pacientů s fibromyalgií je guaifenesin. Guaifenesin je volně prodejné expektorans, v zahraničí známé pod firemním názvem Mucinex.
Účinnost guaifenesinu
Názory na jeho účinnost publikoval již v devadesátých letech minulého století dr. Paul St. Amand, profesor endokrinologie na univerzitě UCLA, který předpokládal, že by guaifenesin svým urikosurickým působením mohl zmírnit muskuloskeletální bolest odstraněním dráždivých usazenin fosfátu vápníku ze svalů a šlach. Tato teorie však zůstává nepotvrzena. Dle původního protokolu bylo perorální podávání guaifenesinu zahájeno v dávce 300 mg 2× denně, jež byla postupně zvyšována do dosažení úlevové dávky (většinou 600 mg 2× denně).Dřívější kontraindikaceBěhem léčby guaifenesinem nebylo doporučeno užívání kyseliny acetylsalicylové (aspirin) a bylo vhodné se obecně vyhýbat salicylátům. Salicyláty se nacházejí v některých potravinách (banány, rýže, med, brambory a kukuřice) a jsou složkami mnoha běžných kosmetických přípravků (čisticích prostředků a exfoliantů). Původní protokol také doporučoval dietu s nízkým obsahem uhlohydrátů.
Kontroverzní téma
Je nutno podotknout, že užití guaifenesinu v léčbě fibromyalgie zůstává v současné medicíně kontroverzním tématem. Řada vědeckých studií nepotvrdila jeho terapeutický efekt a pozitivní hodnocení pacientů je považováno za placebo efekt.
Pozitivní výsledky
Existují však práce, které vysvětlují ústup obtíží u pacientů s fibromyalgií při léčbě guaifenesinem. V léčbě bolesti je využívána vlastnost guaifenesinu potencovat účinek inhibičně působících GABA a působit myorelaxačně. Guaifenesin může tedy současně zesilovat analgetický efekt nesteroidních analgetik, opioidů a paracetamolu. Poněvadž u pacientů s fibromyalgií jsou pozorovány poruchy dýchání ve spánku, mohou expektorační vlastnosti guaifenesinu zmírnit kongesci dýchacích cest a zlepšit spánek. Guaifenesin je současně klasifikován i jako mírné anxiolytikum, čehož je u pacientů s fibromyalgií využito ke zmírnění úzkosti a strachu.V rámci užití guaifenesinu při terapii fibromyalgie je nutno zmínit vedlejší účinky, které jsou však pouze mírné (např. nauzea, zvracení bolest břicha, bolest hlavy, rash, při vyšších dávkách nefrolitiáza).
Závěr
Závěrem lze konstatovat, že k regulérnímu zařazení guaifenesinu do léčby fibromyalgie je nutné provedení randomizovaných vědeckých studií. V praxi však nelze zcela opomenout pozitivní zkušenosti s guafenesinem u řady pacientů s tímto život znesnadňujícím onemocněním.
(amo)
Zdroj: 1. Cafasso J. What Is the Guaifenesin Protocol for Fibromyalgia? Healthline, April 11, 2018. Dostupné na https://www.healthline.com/health/fibromyalgia/guafenesin-protocol.
2. St. Amand R. P., Marek C. C. Fibromyalgia Paper – For Patients. Fibromyalgia Treatment Center. April 2014.