Užívání hormonální antikoncepce a riziko vzniku karcinomu pankreatu
Existuje spojení mezi odlišnými typy perorální antikoncepce a rizikem vzniku karcinomu pankreatu? Odpověď na tuto otázku přináší dánská studie publikovaná v roce 2018.
Úvod
Celosvětová incidence karcinomu pankreatu činí 10,9/100 000 žen a 13,9/100 000 mužů. Výskyt tumorů pankreatu u mladých žen je relativně raritní, avšak s nimi asociovaná mortalita je téměř identická s jejich incidencí. V normální i neoplastické tkáni pankreatu byly detekovány receptory pro pohlavní steroidní hormony. Existuje předpoklad, že reprodukční hormony mohou hrát roli v etiologii karcinomu pankreatu. V animálních studiích inhibuje estrogen růst preneoplastických struktur v pankreatu, antineoplastické vlastnosti byly prokázány i u progesteronu.
Perorální kontraceptiva, hormonální substituční léčba a karcinom pankreatu
V současné době užívá na celém světě zhruba 13 % žen ve věku 15–49 let hormonální antikoncepci. S ohledem na vysokou mortalitu spojenou s karcinomem pankreatu a celosvětově rozšířené užívání antikoncepce je vysoce aktuální otázka jejich možného podmíněného vztahu. Většina předešlých vědeckých studií na toto téma byla tvořena kohortovými studiemi či case-control studiemi, které neprokázaly žádný vztah mezi rizikem karcinomu pankreatu a hormonální antikoncepcí.K opačnému závěru došla studie z roku 2013, která zahrnovala postmenopauzální ženy s hormonální substituční terapií (HRT). Dle současných poznatků však samotná postmenopauza představuje zvýšené riziko pro vznik karcinomu pankreatu a existuje předpoklad, že HRT toto riziko snižuje.
Design a výsledky studie
Ve snaze vyloučit faktory spojené s postmenopauzou zahrnuli autoři rozsáhlé dánské studie publikované v roce 2018 do sledování pouze premenopauzální ženy. Cílem studie bylo zjistit možné spojení mezi různými typy moderní perorální antikoncepce a rizikem vzniku karcinomu pankreatu.Do celonárodní prospektivní kohortové studie byly v letech 1995–2014 zařazeny všechny ženy v Dánsku ve věku 15–49 let bez anamnézy karcinomu či žilní trombózy. Údaje o užívané hormonální antikoncepci a o onkologických diagnózách byly získány z národních registrů.Celkem bylo do studie zařazeno 1,9 milionu žen s průměrnou dobou sledování 11,4 roku, u kterých bylo nalezeno 235 případů karcinomu pankreatu. Při porovnání se ženami, které nikdy neužívaly hormonální antikoncepci, měly uživatelky jakéhokoliv typu kontraceptiv relativní riziko (RR) 0,9 (95% konfidenční interval [CI] 0,68–1,19) pro vznik karcinomu pankreatu. Nebyla nalezena žádná asociace mezi délkou užívání kontraceptiv a rizikem karcinomu pankreatu. Ani dlouhodobé podávání antikoncepce nezvýšilo riziko vzniku karcinomu RR 0,83 (95% CI 0,47–1,50). Výsledky rizik pro vznik karcinomu se nelišily mezi uživatelkami kombinované antikoncepce a uživatelkami pouze progesteronových preparátů.
Závěr
Dle této studie nebylo riziko vzniku karcinomu pankreatu statisticky významně vyšší u současných či minulých uživatelek moderní hormonální antikoncepce v porovnání se ženami, které zmíněné preparáty nikdy neužívaly. Autoři studie závěrem konstatují, že kombinovaný či pouze progesteronový typ hormonální antikoncepce nezvyšuje riziko pro vznik karcinomu pankreatu.
(amo)
Butt S. A. et al. Hormonal contraceptive use and risk of pancreatic cancer. A cohort study among premenopausal women. (2018) PLoS ONE 13 (10): e0206358; https://doi. org/10.1371/journal.pone.0206358. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30376560.