;

Novinky

Úzkosti a deprese u těhotných žen s diabetem 2. typu jsou častější než u gravidních nediabetiček

7. 7. 2021 | Aktuality Diabetologie Endokrinologie Gynekologie a porodnictví Psychiatrie

Jaká je prevalence úzkostných a depresivních syndromů u těhotných žen s diabetem mellitem 2. typu? Jak jsou na tom tyto ženy v porovnání s gravidními ženami bez diabetu? A ovlivňují psychiatrické choroby v raném stadiu těhotenství kontrolu glykemií a hmotnostní přírůstky u ženy?

Úvod

Těhotenství žen s diabetem mellitem 2. typu (T2DM) mohou být komplikována rozvojem diabetické fetopatie novorozenců, jež je charakterizovaná nadměrným růstem plodu. Nadměrný růst plodu je významně spjat s nedostatečnou kontrolou glykemií, zejména v pozdní graviditě.

 

U negravidních žen s T2DM jsou pozorovány psychiatrické poruchy, jako je ve 14 % úzkost, depresivní symptomy nacházíme v 26 % případů. Dále je známo, že incidence úzkostných a depresivních poruch je u žen s T2DM obecně, tedy i mimo graviditu, častější než v obecné populaci a bývají spojeny se sníženou kontrolou glykemií.

 

Metodika studie

Prospektivní kohortové studie z Dánska se zúčastnilo 90 těhotných žen s T2DM s jednočetným těhotenstvím a 88 těhotných bez diabetu s jednočetným těhotenstvím. Všechny účastnice studie vyplnily dotazník Hospital Anxiety and Depression Scale questionnaire v časné a pozdní fázi gravidity. K definici úzkostné/depresivní choroby byla stanovena hodnota skórování úzkostných a depresivních symptomů ≥ 8.

Výsledky studie

Úzkostné či depresivní symptomy byly v časné graviditě přítomny u 40 % žen s T2DM a u 7 % žen bez diabetu (relativní riziko 5,87; 95% interval spolehlivosti [CI] 2,60–13,2). Zastoupení výskytu sledovaných psychických obtíží bylo podobné i v pozdní fázi těhotenství.

V časné fázi těhotenství u žen s T2DM a s úzkostnými či depresivními stavy byla střední hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c 52 ± 14 mmol/mol, (6,9 ± 1,2 %), u žen bez diabetu byla ve stejném období těhotenství hodnota HbA1c 49 ± 11 mmol/mol (6,6 ± 1,0 %,), p = 0,31.

V pozdní fázi gravidity byla u skupiny žen s diabetem a s úzkostnými či depresivními stavy střední hodnota HbA1c 43 ± 8 mmol/mol (6,1 ± 0,7 %), u žen bez diabetu 40 ± 4 mmol/mol (5,8 ± 0,4 %), p = 0,04. Hmotnostní přírůstky v průběhu těhotenství byly podobné v obou skupinách.

Závěr studie

Ve studované kohortě bylo zjištěno, že 40 % gravidních žen s T2DM mělo během časné gravidity úzkostnou či depresivní poruchu, což je významně více než u gravidních žen bez diabetu. Ženy s depresivními a úzkostnými symptomy měly naměřeny méně optimální hodnoty glykemií zejména v pozdní graviditě, nicméně gestačními hmotnostními přírůstky se nelišily od žen bez psychických obtíží.

(amo)

 

Zdroj: Ásbjörnsdóttir B., Vestgaard M., Do N. C., Ringholm L., Andersen L. L. T., Jensen D. M., Damm P., Mathiesen E. R. Prevalence of anxiety and depression symptoms in pregnant women with type 2 diabetes and the impact on glycaemic control. Diabet Med. 2021 Mar; 38 (3): e14506; doi: 10.1111/dme.14506. Epub 2021 Jan 8. PMID: 33368557. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33368557/.

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 19.05.2024

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři