Vysoce intenzivní intervalové cvičení inhibuje růst buněk karcinomu tlustého střeva
Asociace mezi fyzickou aktivitou a poklesem mortality pacientů se zhoubnými nádory tlustého střeva již byla potvrzena v mnoha v klinických studiích. Mechanismus protinádorového efektu cvičení je nejasný, poznatky v této oblasti ovšem rozšířil nyní australsko-kanadský tým vědců.
Metodika studie
Do pilotní studie bylo zařazeno 20 pacientů s anamnézou kolorektálního karcinomu po dokončení radiační, chemoterapeutické nebo chirurgické terapie. Pohybová intervence spočívala v 38minutové sérii cvičení HIIE, v rámci které se po úvodním 10minutovém zahřátí fáze intenzivní aktivity 4× 4 min v pásmu 85–95 % max. tepové frekvence střídají s fázemi aktivního odpočinku. Jedna polovina pacientů absolvovala pouze 1 sérii HIIE, zatímco druhá polovina odcvičila sérii HIIE 3× týdně po dobu 4 týdnů (celkem 12 sérií).Vědci odebrali první skupině pacientů vzorky krve před cvičením a v čase 0 a 120 min po odcvičené sérii. Druhé skupině byly vzorky krve odebrány před začátkem cvičení a v klidovém stavu po 4 týdnech cvičení. Stabilní lidské buněčné linie kolorektálního karcinomu (CaCo-2 a LoVo) byly in vitro kultivovány po dobu 72 h se sérem z odebraných vzorků. Hodnocen byl počet buněk.
Výsledky
V séru odebraném okamžitě (tj. v čase 0) po HIIE byla zjištěna zvýšená koncentrace interleukinu IL-6, IL-8 a tumor nekrotizujícího faktoru alfa. Po 24, 48 i 72 h kultivace bylo pozorováno významné snížení počtu nádorových buněk oproti výchozímu stavu. Sérum odebrané v čase 120 min po cvičení růst buněk neovlivňovalo.V séru odebraném ve stavu klidu po 4 týdnech cvičení nebyla zjištěna zvýšená koncentrace mediátorů ani cytokinů. Rovněž inkubace nádorových buněk s tímto sérem nevedla ke změnám v jejich růstu.
Závěr
Studie ukázala, že intenzivní cvičení vyvolává v organismu imunologickou odpověď, která může stimulovat další protinádorové obranné mechanismy. To je v souladu s předchozím pozorováním, spojujícím pravidelné cvičení s příznivější prognózou pacientů s nádorovým onemocněním.
(svat)
Zdroj: Devin J. L., Hill M. M., Mourtzakis M. et al. Acute high intensity interval exercise reduces colon cancer cell growth. J Physiol 2019; 597 (8): 2177−2184; doi: 10.1113/JP277648. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30812059.