Využití jednoduchého testu v hodnocení dlouhodobých následků mozkové mrtvice
Studie mezinárodního týmu odborníků publikovaná v časopise Neurology uvádí, že provedení testu MoCA (Montreal Cognitive Assessment) během 7 dnů po prodělané mozkové mrtvici může přispět k lepšímu posouzení dlouhodobých následků mrtvice.
Studie, jejímž cílem bylo vyhodnotit přínos Montrealského kognitivního testu (MoCA) při hodnocení kognitivních a funkčních dopadů mozkové mrtvice, se účastnilo 274 pacientů z Německa a Francie. Kognitivní a funkční omezení u nich bylo hodnoceno vícero testy po 6, 12 a 36 měsících po mrtvici.
Souvislost mezi skóre MoCA a zdravotními následky mrtvice
V poolované analýze představovalo skóre MoCA nižší než 26 kognitivní poruchu. Skóre MoCA < 26 představuje dle neuropsychologických testů více než pětinásobné riziko kognitivních poruch a 2,5násobné riziko kognitivních poruch stanovených na základě skóre CDR (Clinical Dementia Rating). Pokud skóre MoCA dosahovalo nižších hodnot než 26, byla dále pozorována souvislost s funkčními omezeními dle mRS (modified Rankin Scale) a také zvýšené riziko mortality, jež bylo hodnoceno jako sedminásobné při 3letém sledování.
Využití testu v praxi doporučeno
Nenáročnost testu MoCA a aktuální poznatky o jeho přínosech nahrávají rutinnímu využívání tohoto nástroje u pacientů po mozkové mrtvici. Montrealský kognitivní test může pomoci identifikovat rizikové pacienty s ohledem na kognitivní a funkční následky mrtvice, a přispět tak k optimalizaci péče o tyto pacienty.
(pak)
Zdroj: Zietemann V., Georgakis M. K., Dondaine T., Muller C., Mendyk A. M., Kopczak A. et al. Early MoCA predicts long-term cognitive and functional outcome and mortality after stroke. Neurology 2018; 91: 1–13, doi: 10.1212/WNL.0000000000006506. Dostupné na http://n.neurology.org/content/early/2018/10/17/WNL.0000000000006506.