;

Novinky

Vztah mezi osobnostními rysy člověka a vývojem predementních syndromů

20.07.2020 | Aktuality Geriatrie a gerontologie Psychiatrie

Ozřejmit úlohu osobnostních rysů, jako jsou svědomitost, otevřenost, přívětivost, extraverze nebo neuroticismus, coby ukazatelů predementních stavů bylo cílem studie recentně publikované v periodiku Journal of the American Geriatrics Society.

Úvod

Pětifaktorový model založený na osobnostních rysech (otevřenost, svědomitost, extraverze, přívětivost, neuroticismus) je široce používaný pro definování a popisování aspektů osobnosti člověka. Ve vědeckých studiích jsou uváděny asociace mezi osobnostními rysy a kognitivními výsledky u starších lidí a byla rovněž popsána spojení mezi osobnostními rysy a rizikem pro vznik demence.U tzv. predementních stavů není zmíněná asociace zcela jasná. K těmto stavům se řadí predemence, motoricko-kognitivní rizikový syndrom (MCR) a syndrom mírné poruchy kognitivních funkcí (MCI). MCI je rozdělován na typ amnestický, u kterého je přítomna izolovaná porucha paměti, a nonamnestický, kde dominuje jiný kognitivní deficit (afázie, dysexekutivní syndrom, apraxie aj.). MCR pak rozšiřuje MCI, kdy se navíc objevují také poruchy chůze, je popisován u starších lidí a je spojován se zvýšeným rizikem pro vznik Alzheimerovy choroby a vaskulární demence.

Design studie

Jednalo se o prospektivní studii s celkem 524 jedinci, z nichž 62 % tvořily ženy. Věk účastníků byl 65 let a vyšší a probandi netrpěli žádnou formou demence. Každý z účastníků vyplnil dotazník The Big Five Inventory (BFI) se 44 položkami. Odpovědi byly statisticky vyhodnoceny pomocí Coxovy regresní analýzy proporčních rizik (Cox proportional hazard analysis).VýsledkyBěhem průměrné doby sledování 3 let se u 38 účastníků studie rozvinul počínající MCR a u 69 jedinců byl zjištěn nástup MCI (u 41 nonamnestický typ, u 28 amnestický typ). Otevřenost byla asociována s nižším rizikem pro rozvoj MCR (adjustovaný poměr rizik, aHR = 0,94; 95% konfidenční interval, CI = 0,89­–0,99). Neuroticismus byl spojen s vyšším rizikem vzniku nonamnestického typu MCI (aHR = 1,06; 95% CI = 1,01–1,11). Zmíněné asociace zůstaly signifikantní i po zvážení proměnných faktorů (životní styl, náladovost). Žádný z osobnostních rysů nebyl spojen s rizikem vzniku MCI obecně či amnestického typu MCI.

Závěr

Práce naznačila, že rozdílné osobnostní rysy člověka mohou hrát roli v riziku vývoje specifických predementních syndromů, a že je tedy potřeba je při posuzování starších lidí brát v potaz.

(amo)

Zdroj: Ayers E., Gulley E., Verghese J. The Effect of Personality Traits on Risk of Incident Pre‐dementia Syndromes. Poprvé publikováno: 2. června 2020. Dostupné na https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jgs.16424.

 

 

 

 

 

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 20.04.2025

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři