Za touhou po jídle i sociálním kontaktu stojí stejné části mozku
Američtí odborníci z MIT uvádějí, že touha po sociálním kontaktu je srovnatelná s touhou po jídle. Jejich poznatky vycházejí z výsledků studie užívající funkční magnetickou rezonanci mozku.
O studii
Cílem studie, které se účastnilo 40 zdravých dospělých osob ve věku 18–40 let, bylo posoudit, zda při vynucené sociální izolaci lidé postrádají interakci s dalšími osobami a jaké reakce u nich izolace vyvolává. Autoři studie využili funkční magnetickou rezonanci coby moderní zobrazovací metodu, kterou lze mapovat mozkovou odezvu na různé typy podnětů.
Jak dopadlo sledování?
Po 10 hodinách povinné sociální izolace a stejně dlouhé době hladovění vykazovaly oblasti středního mozku obdobné změny. Naopak striatum a kortikální část mozku reagovaly na dvě sledované situace odlišně. Motivační odezva odpovídala dané deprivaci.
Po celodenní izolaci se při pohledu na osoby, které se baví s dalšími lidmi, aktivovaly stejné části mozku, jako když se hladovějící člověk podíval na obrázek chutného jídla. Intenzita reakcí se u sledovaných osob lišila v závislosti na intenzitě jejich běžného sociálního zapojení či osamělosti. Ti, kteří jsou v každodenním životě dlouhodobě osamělejší a izolovanější, vykazovali v experimentu slabší touhu po sociálním kontaktu než osoby s bohatším společenským životem.
Shrnutí a závěr
Podle zjištění amerických vědců tyto poznatky potvrzují, že pozitivně laděná sociální interakce je základní lidskou potřebou a že touha po osobním kontaktu po vynucené sociální izolaci má obdobný základ jako touha po jídle, pokud má člověk hlad. Sociálně izolovaný jedinec má pak tendence soustředit se právě na uspokojení této deprivace. Otázkou, která by mohla být předmětem dalšího podrobnějšího zkoumání, zůstává, kolik interakce je potřeba pro naplnění lidských potřeb a zda například náhrada osobního kontaktu online komunikací naopak nezhoršuje subjektivní pocit izolace.
(pak)
Zdroj: Tomova L., Wang K. L., Thompson T. et al. Acute social isolation evokes midbrain craving responses similar to hunger. Nat Neurosci 2020; 23 (12): 1597–1605; doi: 10.1038/s41593-020-00742-z. Dostupné na https://www.nature.com/articles/s41593-020-00742-z.