;

Novinky

Zhoršuje práce na home office bolesti krční páteře? Výsledky švýcarské studie překvapily

31.01.2022 | Aktuality Fyzioterapie Pracovní lékařství Praktické lékařství pro dospělé

Situace spojená s pandemií covidu-19 vyhnala až polovinu Švýcarů z kanceláří do domácího prostředí i v rámci práce. Jaké je jejich pracovní nasazení v donedávna netypických podmínkách? A odráží se to na jejich fyzickém zdraví, konkrétně na potížích s krční páteří?

První studie, které se tomuto tématu věnovaly, uváděly, že pracovní podmínky v domácnostech jsou obecně špatné (49 % respondentů). Nepříznivý se zdál být i režim domácí práce: celých 34 % respondentů souhlasilo s tvrzením, že si doma nedává pauzu tak často jako v zaměstnání. Ve smyslu plošné celkové pracovní zátěže se ale u kancelářských pracovníků obecně neprojevilo ani přepracování, ani nedostatečné zapojení, situace byla vždy velmi individuální. Objevila se ovšem i prohlášení, že v domácích podmínkách jsou častější přesčasy, než bylo zaznamenáno v době před lockdownem.

Foto: Pexels.com

Foto: Pexels.com

Podmínky určují zdraví?

Všechny tyto změny se mohou projevit i na zdraví pracovníků. Mezi podezřelé patří zejména bolest krční páteře, která může při pracovním diskomfortu vzniknout snadno. U kancelářských profesí je zcela běžná a způsobuje ji řada faktorů – psychosociální, ergonomie pracovního místa, fyzické dispozice pracovníků a další. Zejména ergonomie pracovního místa mohla být přechodem do domácnosti narušena.

Švýcarští výzkumníci se proto zaměřili na hypotézu, že jejich kolegy pracující v kanceláři bolest a poruchy mobility krční páteře skutečně trápí více než dřív. Zároveň vyslovili domněnku, že špatná ergonomie pracovního místa, počet odpracovaných hodin a výskyt dlouhých epizod práce bez přestávky u počítače jsou s těmito obtížemi asociované.

Metoda studie

Pro tuto studii bylo vybráno 69 účastníků ve věku 18–65 let, kteří v době lockdownu pracovali z domova. Jejich údaje týkající se období od ledna 2020 byly konfrontovány s údaji z doby lockdownu v dubnu 2020. Primární sledované parametry byly bolest a imobilita krční páteře, sekundárními parametry byly kvalita a ergonomie pracovního místa v domácnosti, počet přestávek během práce a čas strávený prací u počítače.

Výsledky

Pracovníci byli rozvrstveni podle toho, jak zátěžové byly jejich konkrétní podmínky, a ukázalo se, že jsou mezi nimi ve smyslu bolesti krční páteře velké rozdíly. Každá hodina práce u počítače zvýšila intenzitu bolesti krční páteře o 0,36 bodu (95% CI 0,09–0,62), což je silně průkazné. Tento efekt ale nebyl patrný u imobility krční páteře. Naproti tomu každá přestávka, kterou si pracovníci udělali, snížila ztuhlost krční páteře o 2,30 bodu (95% CI −4,18 až −0,42), což je také průkazné. Zde se ovšem neprojevil efekt na bolesti.

Závěr

Hypotézy, které tento tým vyslovil, tak nebyly docela ověřeny. Podle získaných údajů se zdá, že celková bolestivost krční páteře ve zkoumané skupině se během lockdownu snížila. Jednotlivé údaje v korelaci s charakterem práce ale poskytují celkem silný důkaz, že ergonomie pracovního místa v domácnostech byla horší než na pracovištích, a to alespoň za podmínek, které panovaly na jaře roku 2020.

(pez)

Zdroj: Aegerter A. M., Deforth M., Johnston V. et al. No evidence for an effect of working from home on neck pain and neck disability among Swiss office workers: Short-term impact of COVID-19. Eur Spine J (2021); https://doi.org/10.1007/s00586-021-06829-w. Dostupné na https://link.springer.com/article/10.1007/s00586-021-06829-w.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pátek 22.11.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři