;

Novinky

Umělá inteligence vám řekne, kde jste v minulosti kouřili a jak nepodlehnout znovu pokušení

25.04.2023 | E-health Všechny specializace

Mobilní aplikace pro odvykání kouření, která zaznamenává, kdy a kde se můžete dostat do pokušení si zapálit, by podle výzkumu University of East Anglia mohla pomoci lidem přestat kouřit mnohem efektivněji než online konzultace.

Quit Sense je první mobilní aplikace podporovaná umělou inteligencí (AI) na odvykání kouření na světě, která detekuje, kdy lidé vstupují do míst, kde dříve kouřili. Následně poskytuje podporu pro řešení specifických, kouření vyvolávajících situací v daném prostředí.

Publikovaná studie ukazuje, jak nová aplikace pomáhá kuřákům s odvykáním více než pouhá online podpora. Aplikace totiž nabízí velmi důležitou věc: může kuřákům pomoci řešit situace, které je nutí zapálit si.

Vedoucí výzkumu Prof Felix Naughton z UEA School of Health Sciences uvedl: "Víme, že pokusy o odvykání často selhávají, protože touhy po kouření vyvolávají právě místa spojená s předchozím kouřením, typicky v restauraci nebo v práci. Kromě použití léků neexistují žádné způsoby poskytování podpory, která by pomohla kuřákům řešit tyto typy situací a touhy v okamžiku, kdy znovu nastanou."

Quit Sense je inteligentní smartphone aplikace, která se učí o časech, místech a spouštěcích událostech předchozích kouření. Díky tomu se pak dokáže „rozhodnout“, kdy a jaké zprávy uživatelům zobrazit s cílem pomoci v reálném čase řešit jejich touhy po kouření.

Pomoc lidem odvykajícím kouření v podobě detekování kritických míst a edukaci, jak je zvládnout, je novým způsobem, jak zvýšit šance kuřáka stát se nekuřákem.

Design studie

Randomizovaná studie zahrnovala 209 kuřáků, ti byli do studie zavzati prostřednictvím sociálních médií.

Dostali odkazy Prostřednictvím textové zprávy dostali odkazy pro přístup k léčbě – všichni účastníci obdrželi odkaz na online podporu při odvykání kouření od Národního institutu zdraví ve Velké Británii(NHS), ale pouze polovina obdržela také aplikaci Quit Sense.

O šest měsíců později byli účastníci požádáni o vyplnění online dotazníku. Ti, kdo uvedli, že přestali kouřit, byli požádáni o odeslání vzorku slin pro ověření jejich abstinence.

Výsledky

Tři čtvrtiny kuřáků, kteří byli ve skupině s aplikací Quit Sense, si ji skutečně nainstalovali a v průměru ji používali jeden měsíc.

Čtyřikrát více lidí, kterým byla nabídnuta aplikace, přestalo kouřit o šest měsíců později ve srovnání s těmi, kteří obdrželi pouze online podporu od NHS.

Výzkumný tým uvádí, že jediným omezením této relativně malé studie byl fakt, že vzorek slin vrátilo méně než 50 % probandů, kteří uvedli, že přestali kouřit.  Pro poskytnutí lepšího odhadu účinnosti aplikace je tak třeba další výzkum.

Aplikací to nekončí

Technologie a chytré telefony určitě hrají roli při snižování míry kouření, a proto britský ministra zdravotnictví proto představil také plány na zkoumání použití QR kódů v balíčcích cigaret, ty by odkazovaly právě na možnost podpory při odvykání kouření.

(jan)

Zdroj: How AI and a Mobile Phone App could Help you Quit Smoking. Digitla Health News. 14. 4. 2023. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6936:how-ai-and-a-mobile-phone-app-could-help-you-quit-smoking&catid=164:research.

Původní studie: Naughton F., Hope A., Siegele-Brown C., Grant K., Barton G., Notley C., Mascolo C., Coleman T., Shepstone L., Sutton S., Prevost A. T., Crane D., Greaves F., High J. An Automated, Online Feasibility Randomized Controlled Trial of a Just-In-Time Adaptive Intervention for Smoking Cessation (Quit Sense). Nicotine Tob Res. 2023 Apr 14:ntad032. Dostupné na 10.1093/ntr/ntad032.

Foto: Pixabay.com

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Úterý 16.07.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři