Boj proti pneumokokům u dětí má další zbraň: vakcínu Vaxneuvance
Konjugovaná vakcína Vaxneuvance nyní pomáhá ochránit proti pneumokokovým infekcím i děti. Navíc přináší rozšířené spektrum sérotypů
MUDr. Alice Mocková, Ph.D., neonatologické odd. FN Plzeň
Úvod
Pneumokoková onemocnění řadíme mezi velmi časté respirační bakteriální infekce, které postihují jedince rozličných věkových skupin. V dětském věku jsou nejzávažnějším klinickým průběhem těchto infekcí ohroženy děti do 2 let a děti s chronickým onemocněním. Původcem pneumokokových infekcí je bakterie Streptococcus pneumoniae, u níž rozeznáváme až 90 sérotypů. U dětí Streptococcus pneumoniae vyvolává širokou škálu chorob s variabilní závažností.
Nejzávažnější pneumokokové infekce zahrnují meningitidy, osteomyelitidy, sepse a pneumonie. K méně závažným, ale frekventnějším patří akutní otitidy a sinusitidy. Řada ze zmíněných chorob je při těžkém průběhu spojena s dlouhodobými či trvalými dopady na kvalitu zdraví a života dětí. Z toho důvodu hrají vedoucí úlohu v potlačení incidence pneumokokových nákaz preventivní opatření v podobě aktivní imunizace.
Očkování proti pneumokokovým nákazám v dětském věku spočívá v aplikaci konjugovaných pneumokokových vakcín. Do podzimu roku 2021 byly k dispozici 2 pneumokokové konjugované vakcíny (PCV) pro děti: 10valentní PCV Synflorix (GSK) a 13valentní PCV Prevenar 13 (Pfizer). Pro aktivní imunizaci dětí starších 2 let je na trhu k dispozici 23valentní pneumokoková polysacharidová vakcína Pneumovax 23 (MSD).
Vaxneuvance – polyvalentní pneumokoková vakcína
Dne 21. 10. 2022 byla Evropskou lékovou agenturou rozšířena věková indikace pro další konjugovanou pneumokokovou vakcínu PCV15 Vaxneuvance (MSD). Jde o první schválenou pneumokokovou vakcínu pro děti za posledních 10 let.
O vakcíně – benefity
Vaxneuvance obsahuje 15 purifikovaných pneumokokových kapsulárních polysacharidů z bakterie Streptococcus pneumoniae (sérotyp 1, 3, 4, 5, 6A, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19A, 19F, 22F, 23F a 33F), každý konjugovaný s proteinovým nosičem (CRM 197). Mezi hlavní výhody Vaxneuvance patří rozšířené spektrum, tedy dva přidané pneumokokové sérotypy (22F a 33F v porovnání s 13valentní pneumokokovou vakcínou) a především silná účinnost proti sérotypu 3, který je dlouhodobě přední příčinou invazivních pneumokokových onemocnění v České republice u dětí i dospělých. V rámci rozsáhlého klinického výzkumu byla Vaxneuvance podána několika tisícům dětí (včetně dětí v České republice) a byla zjištěna dobrá protilátková odpověď i bezpečnost vakcíny.
Vakcína Vaxneuvance vyvolává imunitní odpověď, která je závislá na T-lymfocytech a která způsobí produkci protilátek podporujících opsonizaci, fagocytózu a usmrcování pneumokoků. Charakter imunitní odpovědi na přirozenou expozici bakterii Streptococcus pneumoniae nebo po podání pneumokokové vakcíny lze zhodnotit pomocí opsonofagocytární aktivity (OPA) a imunoglobulinu G (IgG). Stanovení OPA, která reprezentuje funkční protilátky, je považováno za důležitý imunologický parametr při měření míry ochrany proti pneumokokovému onemocnění. Při klinickém hodnocení pneumokokových konjugovaných vakcín u dětí je využívána sérotypově specifická prahová hodnota imunoglobulinu G (IgG) ≥ 0,35 μg/ml, stanovená analytickou metodou ELISA (enzyme-linked immuno sorbent assay).
Vakcína Vaxneuvance byla nově schválena a indikována u kojenců, dětí a dospívajících ve věku od 6 týdnů do méně než 18 let k aktivní imunizaci za účelem prevence invazivního onemocnění, pneumonie a akutního zánětu středního ucha způsobených bakterií Streptococcus pneumoniae. Vaxneuvance je schválena také pro dospělé.
Rutinní vakcinační schéma pro kojence a děti ve věku od 6 týdnů do méně než 2 let
Česká vakcinologická společnost ČLS JEP doporučuje přednostně používání polyvalentních pneumokokových vakcín s co nejširším sérotypovým pokrytím. U donošených imunokompetentních dětí je očkování upraveno zákonnou normou dle § 30 odst. 2 b) pod číslem 5 zákona č. 48/1997 Sb.
Každá dávka vakcíny činí 0,5 ml, aplikace je intramuskulární injekcí. Přednostním místem podání je anterolaterální část stehna u kojenců nebo m. deltoideus v oblasti horní části paže u dětí a dospělých.
Základní imunizační schéma (2 + 1) proti pneumokokům zahrnuje podání prvních dvou dávek pneumokokové konjugované vakcíny Vaxneuvance s odstupem nejméně 2 měsíců (minimální interval 8 týdnů). První dávka se podává nejdříve v 6. až 12. týdnu věku. Obě dávky vakcíny by měly být aplikovány do 7 měsíců věku dítěte. Přeočkování se provádí jednou dávkou vakcíny, kterou se doporučuje aplikovat mezi 11. a 15. měsícem věku dítěte.
Pro předčasně narozené děti (< 37. gestační týden) je doporučováno imunizační schéma 3 + 1, složené ze 4 dávek vakcíny Vaxneuvance. Tato primární série se skládá ze 3 dávek, přičemž první dávka se podává nejdříve v 6. až 12. týdnu věku s intervalem 4 až 8 týdnů mezi dávkami primární série. Podání čtvrté (posilovací) dávky se doporučuje mezi 11. a 15. měsícem věku a nejméně 2 měsíce po třetí dávce. Při podávání primární imunizační série velmi předčasně narozeným dětem (narozeným v ≤ 28. gestačním týdnu) je nutná monitorace dechu po dobu 48–72 hodin k vyloučení potenciálního rizika apnoické pauzy. Jelikož jsou přínosy vakcinace v této věkové skupině kojenců velké, nemá být vakcinace obecně odpírána ani odkládána.
U rizikových pacientů uvedených v § 30 odst. 2 b) pod číslem 6 zákona č. 48/1997 Sb. se doporučuje očkování proti invazivním pneumokokovým onemocněním s aplikací konjugované pneumokokové vakcíny podle následujícího schématu dle věku dítěte.
U dětí ve věku 6 týdnů až 6 měsíců schéma 3 + 1, u dětí ve věku 7–11 měsíců schéma 2 + 1, u dětí ve věku 12–23 měsíců (Prevenar 13 a Vaxneuvance) schéma 2 + 0. Neočkované děti ve věku 24–71 měsíců s jakýmkoliv rizikovým stavem by měly dostat 2 dávky PCV (buď PCV13, nebo PCV15) s intervalem ≥ 8 týdnů mezi dávkami. U dětí a dospívajících ve věku 6–18 let s imunokompromitujícím stavem, pokud aplikace PCV13 nebo PCV15 nebyla dříve, se doporučuje jedna dávka přípravku PCV13 nebo PCV15 bez ohledu na předchozí aplikaci PPSV23. Potřeba dalšího přeočkování nebyla dosud stanovena.
Děti ve věku od 2 let do 18 let věku jsou očkovány jednou dávkou ve zvolený den, osoby od 18 let výše se očkují jednou dávkou ve zvolený den.
Předchozí vakcinace jinou pneumokokovou konjugovanou vakcínou
Kojenci a děti, kteří zahájili imunizaci jinou pneumokokovou konjugovanou vakcínou (PCV10 nebo PCV13), mohou na Vaxneuvance PCV15 přejít kdykoliv během očkovacího schématu. Přechod po dokončeném základním očkovacím schématu vakcínami PCV10 nebo PCV13 na Vaxneuvance PCV15 pouze v rámci přeočkování nepřináší významný imunologický benefit. Přeočkování dětí v minulosti kompletně očkovaných pneumokokovými vakcínami PCV10 nebo PCV13 (základní schéma plus jedna boosterová dávka) jednou dávkou očkovací látky PCV15 se nedoporučuje.
Koadministrace
Kojencům a dětem ve věku od 6 týdnů může být současně, v jeden den s vakcínou Vaxneuvance, podána jakákoliv z dostupných vakcín určených pro tento věk.
Na očkování vakcínou Vaxneuvance proti pneumokokovým onemocněním se vztahuje částečná úhrada z veřejného zdravotního pojištění všem kojencům a vybraným rizikovým pacientům jako součást dětského očkovacího kalendáře. Pro vykazování zdravotním pojišťovnám je nutno použít při aplikaci vakcíny Vaxneuvance u kojenců kód ZULP 0255393, kód výkonu 02125, kód diagnózy Z23.8.
Závěr
Lze předpokládat, že užití nové moderní vakcíny Vaxneuvance PCV15 s rozšířeným spektrem účinnosti přispěje k ovlivnění incidence závažných pneumokokových onemocnění v dětském věku.
Literatura:
- Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti pneumokokovým onemocněním v dospělosti. Česká vakcinologická společnost ČLS JEP. 10. 11. 2021. Dostupné na https://www.vakcinace.eu/data/files/doporucenicvs_pneumo_10_11_21.pdf. (Navštíveno 6. 1. 2023.)
- Stanovisko k používání konjugovaných pneumokokových vakcín pro děti. Česká vakcinologická společnost ČLS JEP. Tisková zpráva ze dne 21. 11. 2022. Dostupné na https://www.vakcinace.eu/data/files/stanoviskopneumokokykvakcinevaxneuvancefinal_21_11_2022.pdf. (Navštíveno 6. 1. 2023.)
- Vaxneuvance – vakcína proti pneumokokovým nákazám nově také pro děti. Avenier. 30. 11. 2022. Dostupné na https://vakciny.avenier.cz/cz/vaxneuvance-vakcina-proti-pneumokokovym-nakazam-nove-take-pro-deti.
- Vaxneuvance. European Medicines Agency. Dostupné na https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/vaxneuvance#overview-section. (Navštíveno 6. 1. 2023.)
- Metodický postup k vykazování očkování od 1. 12. 2022. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR. Dostupné na https://www.vzp.cz/poskytovatele/informace-pro-praxi/ockovani/metodicky-postup-k-vykazovani-ockovani. (Navštíveno 6. 1. 2023.)
- SPC Vaxneuvance. SÚKL. Dostupné na https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/vaxneuvance-epar-product-information_cs.pdf. (Navštíveno 6. 1. 2023.)
Foto: Pexels.com