Bupropion u depresivní fáze bipolární afektivní poruchy
Kazuistika popisuje velmi dobrý účinek a současně dobrou toleranci bupropionu u mladé ženy se suspektní bipolární afektivní poruchou.
Osobní anamnéza
Pacientkou je 31letá žena, která je sledována a léčena pro úzkosti a nespavost.
Její rodinná anamnéza je bez psychiatrické zátěže, otec ženy trpí epilepsií. V osobní anamnéze udává prodělání zánětu mozkových blan ve 20 letech, jinak obtíže nemá.
Již v roce 2019 užívala na noc trazodon po dobu přibližně 3 měsíců, krátce jej vysadila, ale po necelém měsíci se k této léčbě opět vrátila. Zpětně referuje i zkušenost s bromazepamem, ovšem pouze s přechodným efektem. Anamnesticky udává točení hlavy v souvislosti s trazodonem a pocit bušení srdce.
Žena nárazově kouří, alkohol neguje. Pokud jde o drogy, uvádí ojedinělé experimenty s halucinogeny a stimulancii. Je svobodná, žije sama, pracovala v administrativě, ale nyní jí byla přiznána invalidita druhého stupně.
Nynější onemocnění
Depresivní prožívání.
Rizikové faktory
Rizikové faktory nemá.
Objektivní vyšetření
V podélném průřezu je žena orientovaná všemi směry správně, lucidní, navazuje přiléhavý společensky diferencovaný kontakt. Náladou je v posledním období depresivní, anhedonická, hypobulická až abulická (mírné projasnění po úpravě medikace). Pacientka také udává komorbidní panické úzkostné ataky.
Přítomné jsou výkyvy hypomanického rozměru s kratším trváním. Psychomotorické tempo je snížené. Z anamnézy má období s rychlým cyklováním, zachyceny byly až smíšené fáze, v posledních měsících ale převažuje depresivní symptomatologie. Myšlení je souvislé, bez narušení koheze, klinicky nebyly zachyceny pseudoinkoherence ani bludné obsahy, bez halucinací. Intelekt i mnestické funkce jsou přiměřené.
Osobnost vykazuje cykloidní rysy, v anamnéze je abúzus stimulancia a experimenty s halucinogeny, nyní bez syndromu závislosti. Pacientka má dyssomnie syntonně
s výkyvy nálady, aktuálně udává noční můry, její apetence k jídlu je střídavá.
Objevilo se taktéž sebepoškození, suicidální myšlenky v depresivních fázích, které vždy racionálně korigovala, neměla suicidální tendence. Nosognose je zachována.
Provedená laboratorní vyšetření i EKG byly bez patologických hodnot.
Diagnóza
Depresivní fáze středně těžká, v diferenciální diagnóze v rámci bipolární afektivní poruchy.
Průběh terapie
Po navedení pacientky na bupropion, postupně navyšovaný na dávku 300 mg denně, u ní dochází k projasnění v náladě a prolomení anhedonie, apatie a hypobulie. Žena se stává přiměřeně aktivní a její spánkový režim se upravuje. Nedochází k patické elaci v náladě. Spolupráce při léčbě je hodnocena jako velmi dobrá (max. 100 body).
Závěr
Bupropion vedl k prolomení depresivní symptomatologie, byl velmi dobře tolerovaný. U této mladé ženy nevede k váhovému přírůstku, pravděpodobně tato rizika koriguje při komedikaci antipsychotikem. Rychlý nástup účinku, pevná remise a absence přesmyku do hypomanického obrazu znamenaly u sledované pacientky bezpečný a efektivní způsob zvládnutí deperesivní fáze v rámci suspektní bipolární afektivní poruchy.