Díky umělé inteligenci může být léčba epilepsie v budoucnu kvalitnější
Přibližně jedno procento světové populace sužuje epilepsie. Většině pacientů dokážou pomoci léky, ale asi 20–30 % nemocných na ně nereaguje. Dalším řešením pak bývá operace. Nyní může do léčby vstoupit umělá inteligence. A to velmi pozitivně.
Projekt Multicentre Epilepsy Lesion Detection (MELD) napomohl k vytvoření algoritmu umělé inteligence (Al), který dokáže odhalit jemné mozkové abnormality způsobující epileptické záchvaty. Bylo k tomu použito více než 1 000 pacientských skenů z magnetické rezonance (MRI). Tyto většinou farmakorezistentní abnormality se nazývají fokální kortikální dysplazie (FCD). FCD jsou oblasti mozku, které se vyvinuly odlišně a často způsobují právě farmakorezistentní epilepsii. Obvykle se řeší chirurgicky, tedy pokud jsou objeveny. Identifikace lézí z magnetické rezonance je totiž pro lékaře neustálou výzvou, protože skeny FCD mohou často vypadat zcela normálně.
Úspěšné učení
Tým vědců při vývoji algoritmu kvantifikoval kortikální rysy ze snímků MRI, například se zjišťovalo, jak je kůra mozku silná nebo jaké má složení. Bylo prozkoumáno přibližně 300 000 míst napříč mozkem. Výzkumníci pak algoritmus trénovali na případech, které odborní radiologové označili buď jako zdravý mozek, nebo jako mozek s FCD. Algoritmus se automaticky učil detekovat léze z tisíců snímků MRI pacientů s epilepsií. Dnes již dokáže spolehlivě odhalit léze různých typů, tvarů a velikostí a hlavně mnoho těch, které radiologové dříve přehlédli.
Větší šance na vyléčení
Finálně byl algoritmus schopen odhalit FCD v 67 % případů v souboru 538 účastníků. Předtím bylo 178 účastníků považováno za MRI negativní, což znamená, že radiologové nebyli schopni abnormalitu najít – přesto byl algoritmus MELD schopen identifikovat FCD v 63 % těchto případů. Algoritmus umělé inteligence schopný odhalit skryté léze způsobující epilepsii jak u dětí, tak u dospělých může pomoci mnoha z nich. Pokud lékaři díky Al abnormalitu na snímku mozku najdou, může její případné chirurgické odstranění vést až k vyléčení epilepsie. U dětí, u nichž byla epilepsie operována, je FCD nejčastější příčinou problémů, u dospělých pak třetí nejčastější. Klasifikační nástroj MELD FCD lze použít u jakéhokoliv pacienta s podezřením na FCD, který je starší 3 let a má vyšetření MRI.
(nov)
Zdroj: AI Algorithm that Detects Brain Abnormalities could Help Cure Epilepsy. Digitalhealthnews. 10. 8. 2022. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6762:ai-algorithm-that-detects-brain-abnormalities-could-help-cure-epilepsy&catid=164:research.
Foto: Pexels.com