;

Novinky

Kombinace nirmatrelviru a ritonaviru nezvyšuje riziko opětovné infekce covidem-19

24. 2. 2023 | Aktuality Infekční medicína Kardiologie Pneumologie a ftizeologie Praktické lékařství pro dospělé

Popsané potenciální riziko rebound fenoménu po léčbě infekce covidem-19 antivirotiky se rozhodli vědci prozkoumat v nové studii. Jedno ze zjištění bylo překvapivé.

Do studie zveřejněné v časopise The Lancet Infectious Diseases bylo zahrnuto 4 592 osob z Hongkongu. Šlo o neselektovanou populaci dospělých pacientů hospitalizovaných do 3 dnů od stanovení diagnózy covidu-19. Studie probíhala v období od 26. února do 3. července 2022, tedy v době, kdy mezi nakaženými převažovala subvarianta Omicron BA.2.2.

Výsledky

Odborníci se v souvislosti s užíváním antivirotika obsahujícího kombinaci nirmatrelviru a ritonaviru, které zastavuje šíření viru v těle, obávali opětovného výskytu příznaků a nárůstu virové nálože po období zotavení (rebound fenomén, rebound efekt). Retrospektivní analýza ukázala, že pacienti léčení pro covid-19 nirmatrelvirem + ritonavirem neměli zvýšenou pravděpodobnost rebound efektu. U osob, které dostávaly nirmatrelvir + ritonavir, antivirotikum molnupiravir nebo žádné antivirotikum, se rebound vyskytoval v podobné míře, a to v rozmezí od 4,5 do 6,6 %.

 

Recidiva v normálu

Studie také ukázala, že riziko recidivy bylo po léčbě nirmatrelvirem + ritonavirem vyšší u mladších pacientů (18 až 65 let ve srovnání se staršími pacienty), u pacientů s větším počtem průvodních onemocnění (skóre > 6 dle Charlsonova indexu komorbidit) a u jedinců léčených kortikosteroidy. Dále odborníci potvrdili, že rebound po užívání kombinace nirmatrelviru a ritonaviru není spojen s nepříznivými výsledky zahrnujícími úmrtí, přijetí na jednotku intenzivní péče a zahájení invazivní mechanické ventilace.

 

Překvapilo očkování

V komentáři zveřejněném spolu se studií poznamenal lékař Nicola Petrosillo, odborník na infekční choroby, že neočekávaným zjištěním byl vztah mezi stavem očkování a reboundem. Překvapivě byla pravděpodobnost opětovného nárůstu virové zátěže u pacientů, kteří dostávali nirmatrelvir + ritonavir, významně nižší u jedinců bez plného očkování. Podle Petrosilla ze studie vyplývá, že je i nadále důležité nabízet antivirotika lidem s vysokým rizikem rozvoje závažné formy onemocnění covid-19.

 

(nov)

 

Zdroj: 1. Paxlovid Doesn’t Increase Risk for Rebound COVID Infection: Study. Medscape.15. 2. 2023. Dostupné na https://www.medscape.com/viewarticle/988352?src=.2. Originální studie: Wong C. K. H., Lau K. T. K., Au I. C. H., Lau E. H. Y., Poon L. L. M., Hung I. F. N., Cowling B. J., Leung G. M. Viral burden rebound in hospitalised patients with COVID-19 receiving oral antivirals in Hong Kong: a population-wide retrospective cohort study. Lancet Infect Dis. 2023 Feb 13: S1473–3099(22)00873-8; doi: 10.1016/S1473-3099(22)00873-8. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36796397/. 

 

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 05.05.2024

Ženské reprodukční zdraví a kardiovaskulární onemocnění

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři