;

Novinky

Nadměrná spavost jako důsledek dlouhého covidu

1. 3. 2023 | Aktuality Všechny specializace

Onemocnění covid-19 sice u části pacientů skončí odezněním akutních příznaků, je ale mnoho osob, které trpí komplikacemi i po dlouhé době. K častým obtížím přitom patří i poruchy spánku.

Podle studie publikované v časopise BMC Neurology byly celosvětově u pacientů s tzv. dlouhým covidem relativně často hlášeny poruchy spánku, zejména pak nespavost. Novinkou však je, že autoři výzkumu u těchto pacientů identifikovali také případy nadměrné spavosti čili hypersomnie.

Ataky ospalosti

Neuroložka a specialistka na spánkovou medicínu Álissa Mouraová z univerzity v Ceará říká, že hypersomnii lze definovat jako neschopnost zůstat efektivně vzhůru během bdění. Ke stavům nadměrné ospalosti pak dochází v nevhodných situacích, například při rozhovoru nebo při jídle. Tyto epizody se přitom vyskytují, i když se pacienti během noci dobře a klidně vyspali.

 

Covid vyčerpává

Studie zkoumající výskyt hypersomnie u osob s dlouhým covidem zahrnovala 189 pacientů, kteří byli sledováni na neurologické ambulanci univerzitní nemocnice v Ceará. Všichni pacienti měli infekci SARS-CoV-2 potvrzenou pomocí reverzní transkripce následované polymerázovou řetězovou reakcí (RT-PCR) po dobu nejméně 4 týdnů a měli přetrvávající příznaky prodlouženého covidu-19. Při neurologickém vyšetření 48 účastníků (25,3 %) uvedlo potíže související se spánkem, 42 respondentů (22,2 %) trpělo nespavostí. Nadměrná spavost trápila 6 pacientů (3,17 %). Přitom žádný z účastníků neměl před infekcí SARS-CoV-2 problémy se spánkem. Podskupina 4 pacientů s nadměrnou spavostí podstoupila polysomnografii, vícenásobné testování spánkové latence a aktigrafii. U 2 pacientů byla diagnostikována centrální hypersomnie a u 1 narkolepsie. U čtvrtého účastníka došlo po 6 měsících – tedy před prvním hodnocením studie – ke spontánnímu vymizení obtíží.

 

Beze spánku tělo nefunguje

Identifikace případů centrální hypersomnie u pacientů s prodlouženým covidem naznačuje, že stejně jako jiné viry je SARS-CoV-2 také schopen způsobit léze v centrálním nervovém systému. Ty postihují jádra související se systémem spánek–bdění, což způsobuje stav hypersomnie a zvýšené denní spavosti s narušenou funkčností pacientů. Výzkum také ukázal, že případné užívání kortikosteroidů bylo u těchto osob spojeno s nespavostí a nadměrnou spavostí, zatímco depresivní porucha byla provázena nadměrnou spavostí. Vědci rovněž zjistili vyšší výskyt subjektivního zhoršení kognitivních funkcí u pacientů s poruchami spánku. V současné době tým dokončuje druhý rok sledování pacientů.

 

(nov)

 

Zdroj: Hypersomnia is a symptom in prolonged COVID-19. Univadis from Medscape. 11. 1. 2023. Dostupné na

https://www.univadis.com/viewarticle/hypersomnia-symptom-prolonged-covid-19-2023a10000jp-b95efb69-dbd4-4031-b12d-436eaf89cdbf?sso=true&utm_content=5066534&utm_medium=email&utm_term=&uac=121639BT&ecd=mkm_ret_230113_uniday_MUDGLOBAL_5066534&utm_source=&utm_campaign=medical%20update%20daily.

 

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pátek 26.04.2024

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři