;

Novinky

Nejasný vliv vitaminů skupiny B na vznik Parkinsonovy choroby

11. 5. 2023 | Aktuality Geriatrie a gerontologie Neurologie Praktické lékařství pro dospělé

Vědce již dlouho zajímá, zda existuje prevence vzniku Parkinsonovy choroby. Nová studie ukazuje, že zvýšení příjmu kyseliny listové a vitaminu B6 nad doporučené dávky žádný benefit v tomto směru nepřináší. Možná by však měl být výzkum namířen jiným směrem…

Některé starší studie naznačovaly, že dostatek vitaminu B12 v raném věku souvisí se snížením rizika vzniku Parkinsonovy choroby (PD). Tato zjištění však byla nekonzistentní a byla pozorována pouze u osob, jejichž denní příjem byl 10× vyšší než doporučené množství. Podle dr. Maria H. Florese-Torrese, odborníka přes výživu na Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostonu, sice výsledky nové prospektivní studie hypotézu o prospěšnosti nadlimitní konzumace folátů nebo vitaminu B6 na vznik PD nepotvrdila, ale přinesla něco jiného. Studie prý „ponechává otevřenou možnost, že u některých jedinců naopak příjem vitaminu B12 přispívá k riziku vzniku PD“. 

Rozsáhlá, dlouhodobá a ověřovaná 

Část předchozích studií naznačovala, že vitaminy skupiny B – včetně kyseliny listové, B6 a B12 – mohou mít vliv na riziko vzniku PD. Výsledky ale byly smíšené. Do nového výzkumu bylo zahrnuto 80 965 žen ze studie Nurses’ Health Study (1984–2016) a 48 837 mužů ze studie Health Professionals Follow-up Study (1986–2016). Průměrný věk na počátku pozorování byl 50 let u žen a 54 let u mužů. Respondenti, kteří každé čtyři roky vyplnili dotazník týkající se stravování, byli sledováni přibližně 30 let. Aby se zohlednila možnost reverzní kauzality v důsledku dlouhé prodromální fáze PD, provedli výzkumníci analýzy se zpožděním po 8, 12, 16 a 20 letech.

 

Bez viny?

Během sledovaného období bylo diagnostikováno 1 426 incidentních případů PD (687 u žen a 739 u mužů). Vědci nezjistili žádnou souvislost mezi sníženým rizikem vzniku PD a příjmem vitaminu B6 nebo kyseliny listové. Ačkoli celkový kumulativní průměrný příjem vitaminu B12 nebyl spojen s rizikem PD, vyšetřovatelé zaznamenali mírné snížení rizika mezi osobami s nejvyšší výchozí hladinou B12 a účastníky s tou nejnižší. Osoby v nejvyšším kvantilu příjmu B12 na počátku studie měly průměrný příjem 21–22 µg/den, což je téměř desetinásobek doporučené denní dávky 2,4 µg/den. 

 

Pohled jiným směrem 

Rebecca Gilbertová, MD, PhD, členka Americké asociace pro Parkinsonovu chorobu, tvrdí, že pochopení toho, jak vitaminy skupiny B mohou nebo nemusí ovlivnit riziko vzniku PD, může vyžadovat jiný druh studie. Podle ní je jedním z důvodů rozporuplných výsledků dosavadních studií to, že vysvětlení souvislosti mezi stravou a rizikem vzniku PD nemusí být v konkrétních konzumovaných minerálech, ale spíše ve stravě jako celku. Podle ní je nutné analyzovat stravu kompletně, protože nejde jen o jednotlivé prvky, ale o to, jak všechno v tom, co jíme, funguje dohromady.

 

(nov)

 

Zdroj: Do B Vitamins Reduce Parkinson's Risk? Medscape. 29. 3. 2023. Dostupné na https://www.medscape.com/viewarticle/990260?ecd=mkm_ret_230401_unimrk_GLUnicp_nl&uac=121639BT&impID=5109171&faf=1&utm_source=&utm_medium=email&utm_campaign=adhoc_ous_wespe_20230401_ann-emea&utm_content=5109171&utm_term=.

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Úterý 30.04.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři