Pneumokoková onemocnění a naděje ve formě PCV15
Pneumokoková onemocnění jsou závažnou problematikou a jejich průběh není ve všech případech zcela objasněn. V jejich zvládání proto často postupujeme empiricky s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci.
Epidemiologie
Z aktuálních epidemiologických dat vyplývá, že incidence pneumokokových onemocnění se v pandemickém období v letech 2020 a 2021 výrazně snížila a v roce 2022 již počet nakažených opět odpovídal hodnotám v době před pandemií. Celkový počet případů v tomto roce byl 472 nemocných. Nejrizikovějšími skupinami z hlediska počtu onemocnění jsou senioři nad 65 let a děti do jednoho roku. U dětí ve věku 1–4 roky je pak incidence méně než poloviční ve srovnání s mladšími dětmi.
Metoda konjugace
Za účelem posílení imunitní odpovědi a zlepšení účinnosti vakcíny je využívána technologie konjugace, která spočívá v přidání nosného proteinu pocházejícího z jiného mikroorganismu a jeho navázání na antigen vakcíny. Metoda konjugace a výběr konkrétního proteinového nosiče se mezi jednotlivými výrobci vakcín liší. Ukazuje se, že kritickým faktorem pro účinnost výsledného konjugátu je jeho prostorová orientace.
Rozšíření sérotypů
Z hlediska zastoupení různých sérotypů způsobujících pneumokoková onemocnění pozorujeme, že některé jsou úspěšně populačně eliminovány, zatímco je nahrazují jiné, které se dostávají do dominantní převahy. Nejvíce zastoupenými sérotypy na našem území jsou sérotypy 3 a 19A, a to i přesto, že jsou pokryty doposud dostupnými vakcínami (např. 13valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínou, PCV13).
Patnáctivalentní pneumokoková konjugovaná vakcína
Pro zvýšení imunitní odpovědi vůči sérotypu 3 byla vyvinuta vakcína PCV15 (Vaxneuvance). Záměrem pro vývoj této vakcíny bylo také rozšíření pokrytí o klíčové nevakcinační sérotypy za současného zachování imunogenity a bezpečnosti srovnatelné s aktuálními dostupnými PCV. Vaxneuvance je v České republice k dispozici již déle než rok a byly již distribuovány desetitisíce dávek, celosvětově pak jde o miliony dávek. Jedná se o vakcínu pro děti od 6 týdnů věku a dospělé. V rámci klinického testování byla tato vakcína testována u širokého spektra pacientů včetně předčasně narozených dětí a rizikových skupin (pacienti s HIV, se srpkovitou anemií aj.). Oproti PCV13 obsahuje navíc sérotypy 22F a 33F. Z hlediska celkové účinnosti ve srovnání s PCV13 byla u dětí dle protokolu 025 ve trojdávkovém schématu prokázána noninferiorita PCV15 a také byla potvrzena vyšší imunitní odpověď vůči sérotypu 3. Zároveň byla v další studii (protokolu 019) u dospělých ve věku nad 50 let potvrzena noninferiorita k PCV13 pro 13 společných sérotypů a superiorita vůči sérotypu 3 a dvěma dodatečným sérotypům 22F a 33F. Výsledky několika studií dále potvrdily imunogenitu a bezpečnost u předčasně narozených dětí a silnou imunitní odpověď již po primární sérii u dětí v prvním roce života. PCV15 je součástí doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti pneumokokovým onemocněním.
1 Kozáková J., Žemličková H., Vohrnová S., Křížová P. Invazivní pneumokokové onemocnění v České republice v roce 2022. Zprávy centra epidemiologie a mikrobiologie, SZÚ, Praha, 2023; 32 (6–7): 261–266.
Zdroj: Prymula, Roman. Současná epidemiologie S. pneumoniae a PCV15 [přednáška]. Hradec Králové: XVIII. hradecké vakcinologické dny, 5. října 2023.