Spánková apnoe pod drobnohledem: nemoc koreluje se zvýšeným rizikem (nejen) metabolického syndromu
Podle konkrétní definice a podle charakteru dané populace je aktuální prevalence obstrukční spánkové apnoe 5–20 % a stále stoupá – spolu s BMI, jehož zvýšení je jednou z hlavních predispozic.
Obstrukční spánková apnoe (OSA) je poměrně častá řešitelná porucha spánku, pro niž jsou typické epizody spánkové apnoe a hypopnoe a z toho vyplývající epizody hyperkapnie a hypoxemie.
Syndrom obstrukční spánkové apnoe
Projevy obstrukční spánkové apnoe mohou být zcela mírné – od bolestí hlavy nebo poruch pozornosti přes hypertenzi, kardiovaskulární choroby nebo diabetes – a podle četných recentních studií a metaanalýz s rizikem rakoviny, deprese, GER, Parkinsonovy choroby nebo chronického onemocnění ledvin.
Tyto studie naznačovaly možný kauzální vztah mezi obstrukční spánkovou apnoí a různými zdravotními problémy, které souhrnně ukazovaly na škodlivý vliv OSA na lidské zdraví. Nicméně víme o několika faktorech, které snižují validitu takových závěrů. Jedná se především o chyby v designu studií, interpretační nedostatky nebo inkonzistenci dat metaanalýz. Systematická analýza zastřešující tento typ studií, která by kriticky rozebrala jejich skutečnou výpovědní hodnotu a přínos, vznikla zcela nedávno v Číně.
Metody
Jde o metaanalýzu předchozích observačních studií, které popisovaly asociaci mezi obstrukční spánkovou apnoí a zdravotními problémy bez ohledu na populaci nebo podmínky, ve kterých vznikly. Jejím cílem bylo vyhodnotit publikované studie z metodického hlediska a kategorizovat jejich zjištění podle kvality důkazu a použitých metod. Lze očekávat, že takováto analýza najde určité nedostatky, ale její závěry jsou doslova šokující.
Výsledky
Do této metaanalýzy bylo zahrnuto 66 článků, obsahujících 136 jednotlivých zjištění. Z těchto 136 zjištění mělo 111 významnou asociaci (p < 0,05). Pouze 7 zjištění (koronární revaskularizace po PCI, pooperační respirační selhání, steatóza jater, elevance ALT, metabolický syndrom, psoriáza a Parkinsonova choroba) mělo vysokou kvalitu důkazu. 24 zjištění mělo středně kvalitní důkaz a zbylých 80 zjištění mělo slabou kvalitu důkazu. 25 zjištění mělo jasné interpretační chyby (publication bias). A to nejlepší na konec: 63 studií (95 %) vykazovalo kriticky nízkou metodologickou kvalitu.
Závěr
Výsledkem této studie je potvrzení předchozích závěrů, že obstrukční spánková apnoe může korelovat se zvýšeným rizikem koronární revaskularizace po PCI, pooperačním respiračním selháním, jaterní steatózou, elevací ALT, metabolickým syndromem, psoriázou a Parkinsonovou chorobou. Závěry ostatních analyzovaných studií mohou být vzhledem k přítomným metodickým pochybením mylné.
(pez)
Zdroj: Chen W., Li Y., Guo L. et al. An umbrella review of systematic reviews and meta-analyses of observational investigations of obstructive sleep apnea and health outcomes. Sleep Breath (2021). Dostupné na https://link.springer.com/article/10.1007/s11325-021-02384-2.
Foto: Pixabay.com