;

Novinky

Virtuální realita a umělá inteligence pomáhají při převazech popáleným pacientům

16. 2. 2023 | E-health Všechny specializace

Zmírnit utrpení osob s popáleninami – to je cílem projektů, při kterých čeští lékaři využívají virtuální realitu a umělou inteligenci. Jak to celé probíhá a jak z toho profituje pacient, nastínil doc. Robert Zajíček, přednosta Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady.

Únik do jiného světa

Snahou dneška je zavést moderní technologie do každodenní medicínské praxe. Jedná se i o používání virtuální reality. Klinika popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK na tomto vědeckém projektu spolupracuje s 2. lékařskou fakultou. Jeho podstatou je využívání virtuální reality během převazů a sledování efektu tohoto faktoru na snížení úzkosti a strachu pacientů. Převaz probíhá ve speciální místnosti a už nebývá spojen s anestezií, pouze s podáním analgetik. Často tak jde o nepříjemný až bolestivý úkon, kdy zdravotník musí sundat obvazy, podívat se na ránu, zhodnotit ji a znovu zakrýt. Ulevit může právě virtuální realita. Při jejím využití pozorují lékaři u pacientů vysoký stupeň imerzivity, tedy ponoření se do virtuálního světa.

Funguje to

Pacienti obdrží aplikaci, ve které se ocitnou v zimní přírodě. Jedou na loďce a během této jízdy zimní krajinou (což má svůj význam, neboť chlad stojí proti teplu čili proti vlastnímu mechanismu úrazu) plní různé úkoly a sbírají body například za krmení zvířátek atp. Mnozí se podle docenta Zajíčka do virtuálního prostředí tak ponoří, že v podstatě nevnímají emocionální dopad převazu. Klesá u nich strach z tohoto úkonu a snižuje se i bolest. Alespoň to ukazují první zkušenosti. Pacienti si aplikaci chválí a lékaři by v budoucnu rádi pokračovali s jejím používáním i u dětských pacientů s popáleninami. Ti jsou v tomto směru obzvláště senzitivní, a proto je zde, co se virtuální reality týká, velký potenciál.

Podpora nespecialistů

Další projekt se zaměřuje na využití umělé inteligence při ošetřování menších popálenin na pracovištích, která nemají s těmito stavy tolik zkušeností. Ne všichni lékaři jsou dostatečně erudovaní, aby posoudili, jestli a jak moc je, nebo není popálená plocha hluboká. Takže se pracuje na aplikaci, která umožní popálenou plochu vyfotografovat a zaslat obrázek umělé inteligenci. Ta materiál zpracuje a vrátí lékaři zpátky s komentářem, zda je, či není popálenina hluboká a zda je lepší pacienta poslat na popáleninové centrum, protože jinak by mohl mít celoživotní následky. Podle docenta Zajíčka jde v tomto projektu o pomoc umělé inteligence nespecialistům v lepší orientaci v tématu hloubky popálenin.

(nov)

Zdroj: Virtuální realita při ošetřování popálenin. Rádio M. 10. 1. 2023. Dostupné na https://radiom.cz/podcast/komentar-tydne/virtualni-realita-a-umela-inteligence-pri-osetrovani-popalenin/.

Foto: Pixabay.com

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pátek 19.04.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři